Premier: prawo wyboru to kwestia fundamentalna, ale jest ograniczone podstawowym prawem do życia

- Wolność wyboru jest kwestią fundamentalną, ale jest ograniczona podstawowym prawem do życia. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

2020-10-27, 11:29

Premier: prawo wyboru to kwestia fundamentalna, ale jest ograniczone podstawowym prawem do życia

Szef rządu wygłosił we wtorek oświadczenie odnoszące się do czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł o niekonstytucyjności aborcji dokonywanej z powodu przesłanki embriopatologicznej.

Powiązany Artykuł

pap_protest1200.jpg
Premier o protestach: każdy, dla kogo dobro RP jest wartością, powinien dążyć do uspokojenia sytuacji

- Wolność wyboru, prawo wyboru jest rzeczywiście kwestią fundamentalną. Ale chyba wszyscy zgodzimy się z tym, żeby zrealizować tę wolność wyboru, trzeba żyć. Ten, kto nie żyje, nie może realizować prawa do wolności wyboru. Dlatego, jakkolwiek wolność wyboru jest ważnym prawem, to jest ograniczona podstawowym prawem do życia, od którego zależy w ogóle to, czy wolność wyboru może być realizowana - powiedział premier.

Podkreślił, że wolność wyboru jest również zależna od godności człowieka, która - jak mówił - jest niezbywalną wartością konstytucyjną i leży u podstaw bardzo wielu naszych wyborów. - Trzeba żyć, by później móc w ogóle wybierać - powtórzył Mateusz Morawiecki.

- Wiem, że bardzo wiele różnych sytuacji powoduje bardzo wiele emocji, że nie jesteśmy często w stanie sobie wyobrazić, jak różne są to sytuacje. I dlatego chcę podkreślić, że będziemy z ogromną troską podchodzić do wszystkich sytuacji wszystkich kobiet. Będziemy pomagać kobietom, dzieciom, po to, by mogły się normalnie rozwijać w łonie matki, a później, żeby mogły normalnie żyć - zadeklarował premier.

REKLAMA


Posłuchaj

Premier o orzeczeniu TK ws. aborcji (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

 

Przepis niezgodny z konstytucją

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający - na mocy tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. - na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Po tym orzeczeniu w całej Polsce rozpoczęły się protesty przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego - manifestacje, blokowanie ulic, protesty przed i w kościołach, a także akcje w mediach społecznościowych.

mg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej