Ostra debata w Sejmie ws. aborcji. Parlamentarzystki PiS ubrane na biało, opozycji - na czarno

"Biały protest" to sprzeciw przedstawicielek PiS w Sejmie wobec działań opozycji, która próbuje storpedować wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji eugenicznej. Z kolei reprezentantki opozycji mają na sobie czarne ubrania i symbole czerwonej błyskawicy.

2020-10-27, 13:28

Ostra debata w Sejmie ws. aborcji. Parlamentarzystki PiS ubrane na biało, opozycji - na czarno

We wtorek Sejm rozpoczął dwudniowe posiedzenie. Do przepychanek na sali sejmowej doszło po tym, jak Joanna Scheuring-Wielgus złożyła wniosek o dołączenie do porządku obrad projektu ustawy Lewicy, liberalizującego dostęp do aborcji. Wicemarszałek Ryszard Terlecki poprosił o interwencję Straż Marszałkowską i wykluczył z obrad dwoje posłów KO.

Powiązany Artykuł

Sejm protest 1200 PAP.jpg
Opozycja paraliżuje prace Sejmu. Rząd miał przedstawić informację o programie "Za życiem"

Po przerwie na salę obrad powróciły przedstawicielki PiS, każda z nich jest ubrana na biało, co symbolizować ma sprzeciw wobec zabijania nienarodzonych dzieci. Z kolei posłanki KO i Lewicy ubrane na czarno mają ze sobą hasła z protestów kobiet. Noszą maseczki, na których widnieje symbol czerwonej błyskawicy. 

Czytaj również:

Wiele emocji wprowadził komentarz wicemarszałka Sejmu, który na początku obrad powiedział:  "ja z pewną przykrością stwierdzam, że na sali wśród posłów Lewicy i PO są posłowie, którzy mają maseczki ze znakami do złudzenia przypominającymi symbole Hitlerjugend i SS. Ale rozumiem, że opozycja totalna nawiązuje do totalitarnych wzorów i z przykrością to przyjmujemy".

REKLAMA

***

W czwartek TK w pełnym składzie orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. W uzasadnieniu wskazano, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno ono być chronione przez ustawodawcę. Wyrok TK zapadł w pełnym składzie. Zdania odrębne złożyli dwaj sędziowie.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej