Dopłaty do czynszu, nowe formy wsparcia. W Sejmie o pakiecie mieszkaniowym

Pakiet mieszkaniowy zawiera rozwiązania w ramach których dodatki mieszkaniowe mają być wyłączone spod egzekucji komorniczej i administracyjnej - zaznacza Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Osobom o niskich dochodach ma być też łatwiej ustalić, czy mogą skorzystać z tego typu dodatków.

2020-10-27, 18:50

Dopłaty do czynszu, nowe formy wsparcia. W Sejmie o pakiecie mieszkaniowym
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock.com/NetVideo

Resort podkreślił, że dodatki mieszkaniowe to świadczenia, które przysługują osobom w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Nowe przepisy w ramach pakietu mieszkaniowego miałyby usprawnić system dodatków mieszkaniowych oraz wyeliminować wątpliwości interpretacyjne. Mają być też "bardziej adekwatne do potrzeb adresowania wsparcia, jakim jest dodatek mieszkaniowy". Autorzy rozwiązań proponują również wyłączenie dodatków spod egzekucji administracyjnej oraz komorniczej.

Ministerstwo zwróciło uwagę, że osobom, które mają niskie dochody, będzie łatwiej ustalić, czy mogą z dodatków skorzystać. Po zmianach próg dochodowy będzie liczony od kwoty netto (czyli "na rękę"), a nie, tak jak dotąd, od dochodu ubruttowionego, czyli po odliczeniu m.in. składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe.

Powiązany Artykuł

mieszkanie east news 1200.jpg
Wakacje czynszowe, dopłaty i większa dostępność. Rząd przedstawił nowy pakiet mieszkaniowy

- Ujednolicimy także definicję dochodu, tak by w przypadku różnych przepisów z zakresu mieszkalnictwa funkcjonowała jedna definicja, jedna definicja dochodu w: Mieszkaniu na Start, TBS-ach, Funduszu Dopłat, mieszkaniach komunalnych - podkreślił resort. Podstawą do ustalenia progu dochodowego na potrzeby ustalenia prawa do dodatku ma być przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej, a nie dotychczasowy wskaźnik, tj. kwota najniższej emerytury.

- Projektowane przepisy zwiększają też ochronę danych osobowych, w tym danych wrażliwych, osób pobierających dodatek mieszkaniowy - podkreślono.

REKLAMA

Według MRPiT proponowane rozwiązania nie spowodują również zwiększenia wydatków gmin na dodatki mieszkaniowe.

Rozwiązania przewidują, aby najemcy mieszkań mogli, po spełnieniu odpowiednich warunków, otrzymać dopłatę do dodatku mieszkaniowego. Nowe przepisy mają dotyczyć najemców mieszkań komunalnych, towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielczych czy też wynajętych od osoby prywatnej lub firmy.

- Projektowane wsparcie przewiduje możliwość ubiegania się o dodatki mieszkaniowe, powiększone o dopłatę z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 - zaznaczył resort. Proponowane są wyższe dodatki mieszkaniowe dla najemców, w tym także na rynku komercyjnym – do 1500 zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu.

- Dopłata do czynszu, finansowana z budżetu państwa (ze środków z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19) będzie przyznawana przez gminę razem z dodatkiem mieszkaniowym tym gospodarstwom domowym, które wniosek o te świadczenia złożą do 31 marca 2021 r. - wskazano. Osoby te będą zobowiązane do wykazania, że w ostatnich trzech miesiącach ich średni miesięczny dochód nie tylko upoważnia do otrzymania dodatku mieszkaniowego, ale też był o co najmniej 25 proc. niższy niż w 2019 r., np. na podstawie PIT za 2019 r.).

REKLAMA

Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę ma przysługiwać, jeśli najemca "był najemcą lokalu mieszkalnego przed 14 marca 2020 r.". Proponuje się też, by zarówno dodatek, jak i dopłata mogły zostać przyznane nie tylko na pokrycie opłat przyszłych, ale i za okres ubiegły - nie wcześniejszy niż od 1 kwietnia 2020 r.

- Dodatek z dopłatą w dalszym ciągu byłby przyznawany na opłaty za okres 6 miesięcy, ale dzięki temu mógłby zostać przeznaczony na uregulowanie zaległości czynszowych z poprzednich miesięcy - tłumaczy resort.

Wysokość dopłaty ma stanowić różnicę między kwotą dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu, przyznanego na zasadach projektowanej ustawy, a kwotą dodatku mieszkaniowego, jaka zostałaby przyznana na zasadach ogólnych ustawy. Kwota dopłaty ma być wyszczególniana w decyzji przyznającej dodatek mieszkaniowy powiększony o tę dopłatę.

- Rozwiązanie to ma ułatwić rozliczenie środków przekazywanych gminie na wypłatę dopłat. Środki na wypłatę dopłat do dodatków mieszkaniowych przekazywane będą gminie – na jej wniosek – przez wojewodę - wskazało MRPiT.

REKLAMA

Pakiet mieszkaniowy zakłada także poszerzenie wydatków uprawniających do wypłacenia premii gwarancyjnej przy likwidacji książeczki mieszkaniowej - zaznacza MRPiT.

Premia gwarancyjna ma przysługiwać m.in. w związku z inwestycjami, które poprawią stan techniczny mieszkania lub domu.

Po II czytaniu w Sejmie społecznej części pakietu mieszkaniowego, projekt nowych rozwiązań trafił do komisji. 

PAP, PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej