Gwarancja bezpieczeństwa i motywacja finansowa. Szef resortu zdrowia o wsparciu dla medyków
- To nie infrastruktura się liczy. Liczy się przede wszystkim personel medyczny, który chcemy zachęcić do współpracy poprzez gwarancje bezpieczeństwa oraz przeznaczając bardzo duże środki na motywację finansową - powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-10-29, 15:43
W czasie konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim na Stadionie Narodowym szef resortu zdrowia powiedział, że rząd stawia nie tylko na rozwiązania, które pomogą efektywnie zarządzać ruchem pacjenta, ale także będą wsparciem dla pracowników służby zdrowia.
Liczy się personel
Powiązany Artykuł
![1200_Morawiecki_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/88944d94-a02f-48fd-bdb5-d71762d68746.jpg)
Premier: nie chcemy zamykać gospodarki tak długo, jak to będzie możliwe
Podkreślił, że "to nie infrastruktura się liczy. Liczy się przede wszystkim personel medyczny, który chcemy zachęcić do współpracy; który chcemy wykorzystać w większym stopniu - jeżeli chodzi o lekarzy, którzy zajmują się leczeniem innych chorób, innych przypadłości".
- "Stanowcze działania są właściwe". Prof. Zembala o obostrzeniach związanych z epidemią
- Prezes PiS do opozycji: w imię własnych interesów narażacie na śmierć mnóstwo ludzi, jesteście przestępcami
- Rozwiązania, które proponujemy i zaproponowaliśmy w ustawie, mają na celu danie pewnej gwarancji bezpieczeństwa - powiedział Niedzielski nawiązując do o "klauzuli Dobrego Samarytanina", która ma chronić przed karnymi konsekwencjami błędów umyślnych i rażącego zaniedbania.
REKLAMA
Gwarancja bezpieczeństwa
Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że "lekarz mający specjalizację inną, niż zakaźna nie jest specjalistą w prowadzeniu pacjenta zakaźnego". Zapewnił jednocześnie, że "zostanie on wyszkolony, zostanie przekazana mu wiedza, ale zawsze istnieje ryzyko".
Minister Niedzielski powiedział, że skłonność do pracy z pacjentem covidowym wśród lekarzy innych specjalizacji "na pewno będzie większa, jeżeli będzie gwarancja bezpieczeństwa".
Podwójne wynagrodzenie
Powiązany Artykuł
![1200_Dworczyk_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/13c31391-97f4-4e5b-84ae-a6c8cf2c6829.jpg)
"Została wykonana olbrzymia praca logistyczna". Szef KPRM o szpitalu na Stadionie Narodowym
Zaznaczył, "państwo Polskie przeznacza bardzo duże środki na motywację finansową dla personelu medycznego".
- W przyjętej ustawie mamy rozwiązanie, które płaci podwójne wynagrodzenie lekarzom skierowanym przez wojewodę do zajmowania się pacjentami covidowymi. Równolegle mamy rozwiązanie, które będzie doceniało również tych, którzy zajmują się pacjentami poprzez to, że pracują w jednostkach wyznaczonych do walki z covidem - wskazał.
REKLAMA
- Na podstawie polecenia Ministra Zdrowia - Narodowy Fundusz Zdrowia będzie wypłacał też podwójne wynagrodzenie - dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia, więc będziemy mieli ekwiwalentne rozwiązanie dotyczące wszystkich lekarzy - zapowiedział szef resortu zdrowia.
fc
REKLAMA