Politycy, intelektualiści, duchowni. Odeszli w 2020 r. na świecie

Listopad to czas, w którym tradycyjnie wspominamy tych, którzy odeszli. W 2020 roku pożegnaliśmy wiele wybitnych postaci znanych z życia publicznego - polityków, intelektualistów, osoby duchowne. Ich dokonania były dla wielu z nas bardzo ważnym elementem życia.

2020-11-01, 06:00

Politycy, intelektualiści, duchowni. Odeszli w 2020 r. na świecie

Przypominamy przedstawicieli życia społecznego na świecie, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

* * *

John Turner - premier Kanady

Były premier Kanady John Turner, który sprawował urząd zaledwie 11 tygodni i doprowadził Partię Liberalną do ogromnej klęski wyborczej w 1984 roku, zmarł w wieku 91 lat.

John Turner John Turner

John Turner przejął władzę od Pierre'a Trudeau pod koniec czerwca 1984 r. W czasie narastającego zmęczenia wyborców liberałami, którzy byli u władzy przez 20 z poprzednich 21 lat.

REKLAMA

Zanim został premierem, zajmował stanowiska ministra finansów i sprawiedliwości. Po przejęciu władzy ogłosił wybory parlamentarne w których, zdaniem wielu obserwatorów politycznych, przeprowadził jedną z najgorszych kampanii w historii Kanady, naznaczoną serią gaf. W rezultacie konserwatyści doszli do władzy, zdobywając 211 z 282 miejsc w Izbie Gmin. Liberałom udało się zaś obronić jedynie 40 miejsc z posiadanych 135. Jego 79-dniowa kadencja jest jedną z najkrótszych w historii Kanady.

* * *

Mario Bunge - argentyński filozof

W latach 1956–1960 był profesorem fizyki teoretycznej na uniwersytecie w Buenos Aires, w okresie 1960–1966 - profesorem różnych uniwersytetów w USA, Meksyku, krajach Ameryki Południowej i Europy Zachodniej. Od 1966 pracował w Kanadzie, gdzie został profesorem logiki i metafizyki na Uniwersytecie McGill w Montrealu.

W kręgu jego zainteresowań znajdowała się filozofia nauki, ontologia, teoria poznania, filozofia umysłu i filozofia społeczna z punktu widzenia teorii systemów. Ponadto dokonał ogromnego dzieła aksjomatyzacji teorii fizycznej, zwłaszcza mechaniki kwantowej.

REKLAMA

W swoich poglądach łączył materializm filozoficzny ze ścisłymi metodami wypracowanymi przez filozofię analityczną i zwalcza wszelkie formy subiektywizmu, spirytualizmu, pozytywizmu, mechanicyzmu i dialektyki.

* * *

Carlos Ruiz Zafón - hiszpański pisarz

Pochodzący z Barcelony Zafon na początku kariery pracował jako dziennikarz, a także specjalista ds. reklamy. Z czasem poświęcił się pisaniu powieści, a także scenariuszy filmowych.

Carlos Ruiz Zafon

Pierwsze utwory literackie Zafona były skierowane do młodzieży. W dekadzie lat 90. XX w. napisał "Księcia mgły", "Pałac Północy", "Światła września", a także powieść "Marina".

REKLAMA

W 1993 r. Zafon przeniósł się do Los Angeles. To tam powstała jego najsłynniejsza książka, "Cień wiatru". Wydana w 2001 r. powieść stała się bestsellerem, który przetłumaczono na ponad 40 języków świata, w tym na język polski.

* * *

Ks. Georg Ratzinger - brat Benedykta XVI

Brat papieża seniora Benedykta XVI, Georg Ratzinger, miał 96 lat.

Brat papieża seniora Benedykta XVI Georg Ratzinger Brat papieża seniora Benedykta XVI Georg Ratzinger

Emerytowany papież Benedykt XVI spotkał się po raz ostatni ze swoim bratem pod koniec czerwca w Niemczech w Ratyzbonie.

REKLAMA

Joseph i Georg przyjęli święcenia kapłańskie tego samego dnia - 29 czerwca 1951 r.

* * *

Sir Roger Scruton - angielski filozof

Jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli konserwatywnych.

REKLAMA

Roger Scruton Roger Scruton

Był autorem ponad pięćdziesięciu książek z zakresu historii filozofii, filozofii polityki, estetyki, sztuki i religii, w tym: "Intelektualiści nowej lewicy", "Przewodnik po filozofii dla inteligentnych", "Kultura jest ważna. Wiara i uczucie w osaczonym świecie", "Zielona filozofia. Jak poważnie myśleć o naszej planecie".

W latach 80. Roger Scruton czynnie wspierał opozycję antykomunistyczną w Polsce, Czechosłowacji i na Węgrzech.

* * *

Lucien Sève - francuski filozof

W roku 1945 wstąpił do paryskiej École normale supérieure, którą ukończył w 1949 z dyplomem z filozofii. W latach 1949−1970 pracował jako nauczyciel filozofii w liceach. Do Francuskiej Partii Komunistycznej wstąpił w roku 1950 i w latach 1961−1994 był członkiem jej Komitetu Centralnego.

REKLAMA

W latach 1970−1982 był dyrektorem francuskiego wydawnictwa Editions sociales. W latach 1983−2000 był członkiem Comité consultatif national d’éthique – francuskiego Narodowego Komitetu Konsultacyjnego w sprawach Etyki – instytucji utworzonej w 1982 r. przez rząd François Mitterranda, odpowiedzialnej za rozpatrywanie etycznego charakteru prowadzonych badań naukowych (przede wszystkim z zakresu badań biologicznych).

Zmarł 23 marca 2020 na COVID-19.

* * *

Jean Raspail - francuski pisarz, myśliciel i podróżnik

Gorący zwolennik przywrócenia monarchii we Francji. W swych powieściach postuluje powrót do źródeł państwowości, jakie jego zdaniem mają stanowić jedynie wartości związane z tradycją rojalistyczno-katolicką.

REKLAMA

Jego najbardziej znaną powieścią jest napisana w 1973 roku, wydana w Polsce ponad trzydzieści lat później książka "Obóz świętych", której akcja toczy się w niedalekiej przyszłości. Autor, w książce, której tytuł nawiązuje do słów Apokalipsy, opisuje zniszczenie cywilizacji zachodniej przez falę masowej imigracji napływającej z ubogich krajów.

Raspail jest autorem wielu poczytnych książek m.in. "Pierścień rybaka" czy "Sire".

* * *

Giacomo dalla Torre - Wielki Mistrz Zakonu Kawalerów Maltańskich

W wieku 75 lat zmarł w Rzymie po ciężkiej chorobie. Był 80. Wielkim Mistrzem tego zakonu. Stał na jego czele od 2018 roku.

REKLAMA

Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto Giacomo dalla Torre del Tempio di Sanguinetto

Giacomo dalla Torre funkcję Wielkiego Mistrza pełnił od dwóch lat. W 2017 roku został namiestnikiem zakonu w momencie jego wewnętrznego kryzysu i rezygnacji dotychczasowego Wielkiego Mistrza. Członkiem zakonu był od 1985 roku.

Był absolwentem wydziałów literatury oraz filozofii. Specjalizował się w historii sztuki. Wykładał na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana. Znany był z zaangażowania w działalność charytatywną. W ostatnim czasie między innymi rozdawał posiłki bezdomnym na rzymskich dworcach kolejowych.

* * *

Alexander Brunett - amerykański duchowny

Amerykański duchowny rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita Seattle w latach 1997–2010.

REKLAMA

Urodził się jako drugie z czternaściorga dzieci Raymonda i Cecilii z domu Gill. Po ukończeniu edukacji szkolnej został wysłany przez kardynała Mooneya na studia do Rzymu. Tam też otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Luigiego Traglii. Jako członek gwardii honorowej czuwał przy zwłokach Piusa XII po jego śmierci w październiku 1958 roku.

Po powrocie do kraju służył duszpastersko w archidiecezji Detroit. Kontynuował jednocześnie studia na Marquette University, które zakończył doktoratem z teologii. Był również słuchaczem instytutów teologicznych w Jerozolimie, Paryżu i w Niemczech.

W latach 70. zaangażował się w dialog ekumeniczny z Żydami. Od 1990 nosił tytuł prałata honorowego Jego Świątobliwości.

* * *

REKLAMA

Wilson Roosevelt Jerman - słynny kamerdyner z Białego Domu

W wieku 91 lat zmarł z powodu koronawirusa. W latach 1957-2012 mężczyzna pracował dla 11 amerykańskich przywódców. - Przez dekady pomagał rodzinom prezydentów uczynić z Białego Domu prawdziwy dom - oświadczyła Michelle Obama.

Donald Trump, po trzydniowym pobycie w szpitalu w związku z zakażeniem koronawirusem, kontynuuje leczenie w Białym Domu Donald Trump, po trzydniowym pobycie w szpitalu w związku z zakażeniem koronawirusem, kontynuuje leczenie w Białym Domu

Wilson Roosevelt Jerman zatrudniony został w charakterze sprzątającego jeszcze przez Dwighta D. Eisenhowera. Za prezydentury Johna F. Kennedy'ego Afroamerykanin otrzymał awans na kamerdynera.

Ostatnim przywódcą USA, dla którego pracował, był Barack Obama. W Białym Domu Jerman zatrudniony był do 2012 roku.

* * *

REKLAMA

Philippe Breton - biskup, francuski duchowny

Święcenia kapłańskie otrzymał 22 grudnia 1966 i został inkardynowany do archidiecezji paryskiej. W latach 1967-1987 pracował w szkołach w Neuilly i w Paryżu. W 1987 został proboszczem jednej z paryskich parafii, pięć lat później zaś powierzono mu funkcję dyrektora diecezjalnego wydziału ds. edukacji katolickiej. W 1997 otrzymał nominację na proboszcza paryskiej parafii św. Honoriusza.

18 czerwca 2002 papież Jan Paweł II mianował go ordynariuszem diecezji Aire i Dax. Sakry biskupiej udzielił mu 29 września 2002 kardynał Jean-Marie Lustiger.

24 stycznia 2012 papież przyjął jego rezygnację z urzędu, złożoną ze względu na wiek.

* * *

REKLAMA

Bob Weighton - najstarszy mężczyzna świata

Najstarszym mężczyzną świata został pod koniec lutego, gdy zmarł 112-letni Japończyk Chitetsu Watanabe. Mówił wówczas, że nie odczuwa szczególnej satysfakcji z tego rekordu, gdyż oznacza to, że ktoś inny musiał umrzeć.

Bob Weighton Bob Weighton

Urodzony 29 marca 1908 r. w Hull we wschodniej Anglii Weighton w latach 20. i 30. pracował jako inżynier morski na Tajwanie, gdzie poznał swoją żonę, Agnes. W czasie II wojny światowej przebywał w USA, gdzie dla brytyjskiego wywiadu tłumaczył przechwycone japońskie depesze, a po jej zakończeniu wrócił do Anglii i wykładał inżynierię morską na londyńskim City University aż do przejścia na emeryturę w roku 1973.

* * *

Ruth Bader Ginsburg - ikona amerykańskiego sądownictwa

Ruth Ginsburg była najstarszą liberalną sędzią Sądu Najwyższego. Charakteryzowało ją szczególne wyczulenie na sprawy dotyczące dyskryminacji ze względu na płeć, kolor skóry i orientację seksualną.

REKLAMA

Zmarła w wieku 87 lat z powodu powikłań związanych z chorobą nowotworową.

* * *

Robert Trump - brat prezydenta USA

Robert Trump miał 72 lata. Był młodszym bratem prezydenta, jednym z czwórki rodzeństwa. Pełnił funkcję dyrektora wykonawczego Trump Organization.

Robert Trump miał 72 lata Robert Trump miał 72 lata

* * *

REKLAMA

Hosni Mubarak - prezydent Egiptu

Polityk, którego od władzy odsunęła dziewięć lat temu rewolucja arabskiej wiosny, zmarł w szpitalu wojskowym w Kairze. Miał 91 lat.

Hosni Mubarak był prezydentem Egiptu od 1981 roku, od czasu zamachu na swojego poprzednika, Anwara Sadata. Mubarak był żołnierzem egipskich sił powietrznych, a gdy doszedł do władzy, wojsko stało się najpotężniejszą instytucją w kraju. Rządził krajem twardą ręką, a nazywany był "dyktatorem" lub "faraonem".

* * *

Ennio Morricone - włoski kompozytor

Morricone, jedna z największych ikon kompozycji filmowych, stworzył ścieżki dźwiękowe do ponad 500 produkcji. Po wielu nominacjach, w tym m.in. za "Misję" czy "Nietykalnych", zdobył Oscara dopiero w 2015 roku za "Nienawistną Ósemkę" Quentina Tarantino, z którym współpracował już wcześniej.

REKLAMA

Ennio Morricone

Morricone stworzył setki kompozycji do najróżniejszych obrazów, a w tym do ważnego dla Polaków filmu o Karolu Wojtyle. Włoska produkcja pod polskim tytułem "Karol, człowiek który został Papieżem" ilustrowana jest kompozycjami o bardzo głębokiej liryce. W 2009 roku wystąpił na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej.


PAP / IAR / ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej