"Jest symbolem dla wszystkich Polaków". 95. rocznica odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza
Z okazji 95. rocznicy odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza uczczono żołnierzy poległych w walkach o wolność i niepodległość Polski. W uroczystości na Placu Piłsudskiego wziął udział dowódca Garnizonu Warszawa generał Robert Głąb oraz szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - Jan Józef Kasprzyk.
2020-11-02, 16:46
Powiązany Artykuł
Generał Robert Głąb podkreślał, że Grób Nieznanego Żołnierza ma niezwykłe znaczenie dla żołnierzy Wojska Polskiego.
- W 1925 roku, który jest symbolem nie tylko dla współczesnych żołnierzy, ale - jestem przekonany - dla wszystkich Polaków. Ponad 1050 lat polskiej państwowości to historia właściwie usłana zdarzeniami i walkami Polaka o niepodległość, jej utrzymanie, ale także odzyskanie, bo Grób Nieznanego Żołnierza upamiętnia nie tylko bitwy, jakie wydarzyły się podczas kampanii wojskowych, ale również najważniejsze wydarzenia związane z powstaniami i ruchami wyzwoleńczymi - mówił.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że uroczystość z okazji 95. rocznicy odsłonięcia Grobu Nieznanego Żołnierza, to najlepsza okazja, by oddać hołd wszystkim walczącym za ojczyznę. - Oddajemy hołd nieznanemu żołnierzowi i w ten sam sposób symbolicznie wszystkim tym, którzy polegli albo zostali pomordowani, albo zginęli w obronie ojczyzny, w obronie przede wszystkim tej wartości, jaką jest niepodległość Rzeczypospolitej - mówił.
Szef Urzędu dodał, że "oddajemy hołd nieznanemu żołnierzowi przy grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie na tablicach znajdują się nazwy miejscowości, które wpisały się złotymi zgłoskami w historię oręża polskiego".
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Miejsce wyjątkowe
Jan Józef Kasprzyk przypomniał, że Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie od zawsze był miejscem wyjątkowym dla Polaków. - W okresie międzywojennym oddawano tutaj hołd wszystkim walczącym o wolność i tym, którzy zginęli w obronie granic Rzeczpospolitej przed stu laty w wojnie z bolszewikami. W okresie okupacji niemieckiej, mimo że grób był pilnie strzeżony przez okupanta niemieckiego, tutaj odbywały się nielegalne składania kwiatów i zniczy, tutaj również w okresie zniewolenia komunistycznego swój początek miały największe manifestacje patriotyczne i niepodległościowe - wyjaśniał.
W Grobie Nieznanego Żołnierza pochowano szczątki 14-letniego obrońcy Lwowa, którego trumnę wydobyto z Cmentarza Orląt. Wyboru trumny dokonała Jadwiga Zarugiewiczowa, której syn Konstanty poległ w bitwie z bolszewikami pod Zadwórzem koło Lwowa w 1920 roku, a którego ciała nie zidentyfikowano.
Po uroczystości Jan Józef Kasprzyk zaprezentował strategiczną grę planszową "Zadwórze 1920", wydaną dzięki współpracy Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych i Armenian Foundation z okazji 100. rocznicy boju pod Zadwórzem, gdzie zginął bohatersko najstarszy syn Jadwigi Zarugiewiczowej, Konstanty.
Grę od jutra będzie można wygrać w konkursie organizowanym przez Urząd na jego portalach społecznościowych.
REKLAMA
pkur
REKLAMA