Wybory prezydenckie w USA. Latynosi i Afroamerykanie przekonali się do Trumpa?

Odsetek wyborców białych i o pochodzeniu nielatynoskim jest w USA coraz niższy. Wydaje się, że powinno to sprzyjać Demokratom, ale sondaże dają ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Donaldowi Trumpowi nadzieję na poprawę wyniku wśród mniejszości rasowych.

2020-11-02, 21:28

Wybory prezydenckie w USA. Latynosi i Afroamerykanie przekonali się do Trumpa?

Mniejszości rasowe to w USA tradycyjnie elektorat w większości sprzyjający Demokratom. Wzrost ich odsetka powoduje polityczny niepokój Republikanów, którzy starają się dostosować do nich swój program. GOP ma sukcesy w przeciąganiu części tego elektoratu na swoją stronę i prawdopodobnie odnotuje wśród niego lepsze wyniki niż w 2016 roku.

​Z przedwyborczego sondażu "Wall Street Journal" wynika, że 62 proc. wyborców latynoskich w USA popiera kandydata Demokratów na prezydenta Joe Bidena. Na Trumpa chce oddać głos 29 proc. przedstawicieli tej społeczności. Przed czterema laty Republikanin - zgodnie z sondażami - uzyskał wśród nich poparcie niższe o 9 punktów procentowych.

32 mln głosów Latynosów

Powiązany Artykuł

USA Wybory PAP-1200.jpg
Topnieje przewaga Bidena nad Trumpem. Kogo Amerykanie wybiorą we wtorek?

Latynosi to grupa odnotowująca największe przyrosty demograficzne w USA. W 2008 roku w USA było 19,5 mln osób tego pochodzenia uprawnionych do głosowania. Obecnie to 32 mln. Oczekuje się, że w tym roku zagłosuje ich więcej niż Afroamerykanów.

Czytaj także:


Latynosi stanowią 18 proc. ludności USA, ale jedynie 13,3 proc. elektoratu. Tylko 60 proc. z nich jest zarejestrowanych do głosowania. Dla porównania wśród czarnoskórych ten odsetek wynosi 70 proc., a wśród białych o pochodzeniu nielatynoskim - 74 proc.

Pięć stanów

Dwie trzecie latynoskich wyborców przypada na pięć stanów: Kalifornię, Nowy Jork, Arizonę, Florydę oraz Teksas. Trzy ostatnie w tym roku uznawane są za kluczowe dla wyniku wyborów. W Arizonie Latynosi stanowią 24 proc. głosujących, na Florydzie 20 proc., a w Teksasie 38 proc.

Powiązany Artykuł

usa free covid free shutt 1200  .jpg
"Bardzo ważny dzień dla polskich interesów". Ekspert o wyborach prezydenckich w USA

Na Florydzie, w tradycyjnie bardzo ważnym wahającym się stanie, Republikanom w większości sprzyja liczna społeczność Amerykanów kubańskiego pochodzenia. Wyborców tych cechuje negatywny stosunek do Partii Demokratycznej i jej gospodarczych postulatów. Dzięki temu wśród latynoskiego elektoratu na Florydzie Republikanin ma przewagę 50 do 46 proc. - wynika z sondażu dla NBC News.

Wzrost poparcia

Prezydent liczy także na poprawę notowań wśród społeczności afroamerykańskiej. W 2016 roku poparło go ok. 8 proc. czarnoskórych obywateli USA. Tegoroczne sondaże wśród tej mniejszości przedstawiają się dla niego w większości lepiej, jego kampania mówi nawet o dwucyfrowym wyniku.

Czytaj także:

Po niepokojach społecznych na tle rasowym na wiosnę Republikanie poświęcili sporą część sierpniowej konwencji partyjnej problemom Afroamerykanów. Trump regularnie podkreśla na wiecach, że za jego rządów czarnoskórym polepszyło się gospodarczo i ocenia nawet, że żaden prezydent nie dokonał tak wiele dla Afroamerykanów od czasów Abrahama Lincolna.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

teksas 1200 .jpg
Teksas już nie jest "czerwony". Zmiany w bastionie republikanów widoczne są gołym okiem

Wskazanie Obamy

Do mobilizacji wyborczej po stronie czarnoskórych wzywa jednak mocniej Partia Demokratyczna, której sympatycy oskarżają Republikanów o ograniczanie praw wyborczych osób czarnoskórych, a prezydenta Trumpa o rasizm. Dotyczy to szczególnie wielkich miast.

Pod koniec października do głosowania na Bidena zachęcał na wiecu w Filadelfii były prezydent Barack Obama. Gdy sam startował w wyborach 2008 i 2012 roku bił rekordy w liczbach bezwzględnych otrzymanych głosów afroamerykańskich. Tego entuzjazmu wśród czarnoskórego elektoratu nie udało się utrzymać Demokratom w 2016 roku. 89 proc. afroamerykańskich wyborców poparło Hillary Clinton, ale w lokalach wyborczych stawiło się ich mniej niż w poprzednich wyborach.

Podział głosów elektorskich Podział głosów elektorskich

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej