Minister zdrowia zapewnia: żaden pacjent nie pozostanie bez opieki
Podczas sesji Q&A na Facebooku w środę minister zdrowia Adam Niedzielski zreferował całą procedurę od podejrzenia zakażenia koronawirusa po wyjście z izolacji. Szef MZ zapewnił też, że "żaden pacjent leczony w domu nie pozostanie bez opieki".
2020-11-04, 21:50
Adam Niedzielski był pytany o to, w jaki sposób wygląda obecnie leczenie koronawirusa w warunkach domowych. Szef resortu zdrowia zreferował całą procedurę - od momentu podejrzenia zakażenia po wyleczenie.
Podkreślił, że każda osoba, która podejrzewa u siebie zakażenie powinna zgłosić się do lekarza rodzinnego - w formie bezpośredniej lub przez teleporadę. Następnie - jak dodał - lekarz będzie pytał o objawy, a jeśli zidentyfikuje ryzyko zakażenia się, wystawi zlecenie na test, przekaże specjalny numer, z którym pacjent musi udać się np. do punktu drive-thru.
W dalszej kolejności, jeśli wynik będzie dodatni, a pacjent nie ma objawów, to wraca do domu i poddaje się izolacji. Adam Niedzielski zaznaczył, że lekarz rodzinny ma obowiązek wykonania konsultacji po ósmym dniu od otrzymania przez pacjenta pozytywnego wyniku i następnie decyduje, czy po 10 dniach będzie można zakończyć izolację.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Zalecenia są jednakowe dla wszystkich". Premier zaapelował o nieorganizowanie Marszu Niepodległości
- Jeżeli okaże się, że ten stan zdrowia nie jest bezobjawowy, choroba nie jest przechodzona bezproblemowo, to w tej sytuacji będzie albo przedłużona izolacja albo, jak nasilą się objawy, to będziecie musieli państwo udać się do szpitala - podkreślił szef MZ.
"Leczenie jest bezpłatne"
Kolejnym elementem monitorowania stanu zdrowia pacjentów mają być pulsoksymetry, które są już przekazywany chorym w Małopolsce. Urządzenia te - jak dodał - badają nasycenie tlenem, którego spadek może oznaczać konieczność hospitalizacji.
- Żaden pacjent leczony w domu nie pozostanie bez opieki - zapewniał Adam Niedzielski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: system jest na granicy wydolności, trzeba włączyć hamulec awaryjny
Minister podkreślił, że leczenie jest w tym przypadku darmowe dla wszystkich Polaków. - Leczenie COVID-19 jest bezpłatne niezależnie od tego, czy ktoś jest ubezpieczony czy nie. Państwo wzięło na siebie ciężar, że jeżeli nie jesteś ubezpieczony, nie masz prawa do ubezpieczenia, to i tak masz prawo do świadczeń związanych z leczeniem COVID. To leczenie należy się w Polsce każdemu - powiedział szef resortu zdrowia.
jp
REKLAMA
REKLAMA