Niedzielski: rząd zrobi wszystko, żeby szczepionka była jak najbardziej dostępna, także finansowo
- Rząd polski zrobi wszystko, żeby szczepionka na koronawirusa była jak najbardziej dostępna w sensie finansowym, tak żeby koszt jej zakupu, albo warunki refundacji, były jak najbardziej korzystne i zachęcały do szczepienia - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
2020-11-10, 15:16
Szef resortu zdrowia, mówiąc we wtorek na konferencji prasowej o dostępności szczepionki na koronawirusa, podkreślił, że obecnie na całym świecie jest kilku potencjalnych producentów tych szczepionek, "w tym jeden, który ogłaszał już sukces".
Powiązany Artykuł
Minister zdrowia: zbliżamy się do momentu stabilizacji liczby zachorowań
Według Niedzielskiego producenci ci - dążąc do opracowania szczepionki - przechodzą kolejne fazy badań klinicznych, a część tych badań jest już bardzo zaawansowana.
- Można powiedzieć, że już spełniają kryteria warunkowego dopuszczenia do rynku - ocenił minister zdrowia.
Łańcuch dostaw
Niedzielski podkreślił, że Polska, jako jeden z przyszłych nabywców takich szczepionek, nie zna jeszcze ustaleń producentów dotyczących ich ceny i "łańcucha dostaw". Poinformował, że jedna ze opracowywanych szczepionek (koncernu Pfizer) wymaga "reżimu sanitarnego", gdyż musi być transportowana i przechowywana w niskiej temperaturze, "na poziomie minus 70 stopni".
REKLAMA
- Przygotowania rządu ws. szczepionki na COVID-19. Czerwińska: działania adekwatne, nie przedwczesne
- Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane nt. zakażeń
Powiązany Artykuł
Dworczyk: jeśli będziemy przestrzegać dyscypliny, jest szansa, że narodowej kwarantanny nie będzie
Szef MZ poinformował też, że w ministerstwie zdrowia powrastał zespół, który ma przygotować całą koncepcję systemu dystrybucji szczepionek" na koronawirusa. Dodał, że w dystrybucji tej ma zostać wykorzystana "cała sieć drive thru" - punktów, w których można wykonać badanie na koronawirusa w samochodzie.
- Rząd polski zrobi wszystko, żeby ta szczepionka była jak najbardziej dostępna. Nie sądzę, żebyśmy szli w kierunku obowiązkowego szczepienia, ale na pewno będziemy chcieli, żeby szczepionka była dostępna w sensie finansowym, tak żeby koszt jej zakupu, albo warunki refundacji były jak najbardziej korzystne i zachęcały do szczepienia - powiedział Niedzielski.
REKLAMA
Komisja negocjuje
Zakup szczepionek na koronawirusa w imieniu państw unijnych negocjuje Komisja Europejska. W środę unijni komisarze omówią przyjęcie kontraktu na dostawę szczepionki, która opracowywana jest przez firmy Pfizer i BioNTech. Szefowa KE Ursula von der Leyen podała w poniedziałek, że kontrakt będzie dotyczył 300 mln dawek.
Powiązany Artykuł
Szczepionka na COVID-19. BioNTech chce ją wycenić poniżej "typowych stawek rynkowych"
Do tej pory Komisja podpisała umowy z trzema producentami Johnson & Johnson, AstraZeneca i z Sanofi-GSK. Wszystkie one przewidują, że gdy badania dowiodą, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, państwa członkowskie będą mogły ją kupić. Dostęp do dawek ma być proporcjonalny do wielkości populacji poszczególnych krajów unijnych.
Komisja negocjuje zakup szczepionki jeszcze z dwoma innymi firmami.
Blisko 200 szczepionek
Szczepionka firmy Pfizer, której ponad 90-proc. skuteczność i brak istotnych skutków ubocznych ogłoszono w poniedziałek, to jedna z ok. 190 szczepionek, nad którymi pracują naukowcy. W fazie badań na zwierzętach jest 87 preparatów, trwają badania kliniczne 52, a 10 jest w ostatniej, III fazie badań.
fc
REKLAMA