Święto Niepodległości. Życzenia dla Polski i Polaków płyną z całego świata

Z okazji Święta Niepodległości dla Polaków i naszego kraju płyną życzenia z całego świata. W mediach społecznościowych składają je politycy, a także agencje rządowe poszczególnych państw.

2020-11-11, 10:59

Święto Niepodległości. Życzenia dla Polski i Polaków płyną z całego świata
Życzenia płynące do Polski za pośrednictwem Twittera z okazji Święta Niepodległości. Foto: Twitter

Życzenia z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości złożył premier Litwy Saulius Skvernelis. Polityk napisał na Twitterze, że w imieniu litewskiego rządu pragnie podziękować za doskonałą współpracę we wszystkich dziedzinach. "Prawdziwe partnerstwo strategiczne" - napisał Saulius Skvernelis. "Szczęśliwego Dnia Niepodległości" - czytamy na twitterowym profilu litewskiego parlamentu.

Litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkevicius przesłał Polakom najserdeczniejsze życzenia. Do twitterowego wpisu dołączył nagranie sprzed paru lat, w którym chór litewskiej dyplomacji wykonuje Mazurka Dąbrowskiego. Jak wyjaśnił, nagranie nowej wersji uniemożliwiła epidemia.

Powiązany Artykuł

Pilsudski-z-żołnierzami_663.jpg
Niepodległa Polska. Wolność po 123 latach

"Niech żyje Polska! Radosnego święta niepodległości dla naszych przyjaciół i sojuszników z Polski. Najgorętsze pozdrowienia z Litwy" - napisał z kolei resort spraw zagranicznych tego kraju.

"Partnerstwo niegdyś i dziś"

W podobnym tonie wpis na Twitterze zamieścił łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevičs. Wspomniał on o polsko-łotewskim partnerstwie niegdyś i dziś. Święto Niepodległości upamiętnił także resort spraw zagranicznych Estonii.

REKLAMA

Doceniamy wsparcie Polski

Prezydent Ukrainy złożył serdeczne życzenia prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Wołodymyr Zełenski napisał, że życzy narodowi polskiemu pokoju i zgody. "Doceniamy wsparcie Polski w obronie integralności terytorialnej Ukrainy. Wierzę, iż partnerstwo strategiczne między Polską i Ukrainą wzmocni stabilność i bezpieczeństwo w Europie" - czytamy na Twitterze. Wpis opatrzył zdjęciem z prezydentem Andrzejem Dudą.

Niezłomność, bohaterstwo, nadzieja

Życzenia składają także poszczególne oddziały NATO oraz krajowe przedstawicielstwa przy Sojuszu. W mediach społecznościowych podkreślają znaczenie obustronnych relacji, a także perspektyw na kolejne lata.

Powiązany Artykuł

Piotr Gliński new 1200.jpg
Piotr Gliński: każde osłabienie Polski jako wspólnoty narodowej zagraża niepodległości

O polskim święcie niepodległości wspominają także profile społecznościowe Unii Europejskiej. Misja Szwajcarii przy Unii Europejskiej, składając życzenia, przypomniała, że założycielem jednej z najsłynniejszych szwajcarskich firm zegarmistrzowych - Patek Philippe - jest Antoni Patek.

Życzenia na Twitterze zamieszczają także ambasadorowie, którzy pracują w Polsce, m.in. Finlandii, USA, Szwajcarii, czy pracownicy Przedstawicielstwa Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce.

REKLAMA

Plakat z flagą narodową

Polskie flagi i banery na ulicach w pobliżu unijnych instytucji, oraz filmy wideo - tak w tym roku w Brukseli obchodzone jest Święto Niepodległości. W związku z pandemią koronawirusa obchody są w specjalnym reżimie sanitarnym. Nie będzie więc tradycyjnego przyjęcia w Stałym Przedstawicielstwie przy Unii Europejskiej, ale każdy może przyjść i otrzymać plakat z flagą narodową oraz poczęstunek na wynos.

Posłuchaj

Bruksela: obchody Święta Niepodległości w reżimie sanitarnym z powodu COVID-19. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

 

Patriotyczną oprawę przygotowały także dzieci, recytując "Katechizm polskiego dziecka" Władysława Bełzy. Filmy umieściło na Twitterze Stałe Przedstawicielstwo przy Unii Europejskiej. Na jednym z nim można także usłyszeć hymn Polski w wykonaniu Barbary Bajor-Szewczyk, kształconej w Brukseli pianistki z Podkarpacia, na co dzień pracującej w Stałym Przedstawicielstwie.

REKLAMA

Msza i kwiaty

Powiązany Artykuł

żołnierze kombatanci 1200.jpg
"Pamiętamy o weteranach". Paczki z okazji Święta Niepodległości

Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Katyniu będzie dziś celebrowana Msza święta w intencji Polski. W 102. rocznicę odzyskania przez nasz kraj niepodległości kwiaty na mogiłach polskich oficerów zamordowanych przez stalinowskich oprawców złożą polscy dyplomaci i Polonia.

Dziś polscy dyplomaci i rosyjska Polonia złożą kwiaty na mogiłach polskich oficerów pochowanych w lesie katyńskim, aby w ten sposób oddać hołd wszystkim obrońcom Polski, którzy spoczywają w rosyjskiej ziemi.

Koncert w filharmonii

We Lwowie msza święta w intencji Ojczyzny w katedrze rzymskokatolickiej rozpoczyna obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po niej przedstawiciele Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz delegacje polskich towarzystw ze Lwowa i Ziemi Lwowskiej mają złożyć wieńce i zapalić znicze na płycie grobu nieznanego żołnierza na Cmentarzu Orląt Lwowskich.

REKLAMA

Posłuchaj

Lwów: Obchody Narodowego Święta Niepodległości Polski. Korespondencja Eugeniusza Sało (IAR) 0:37
+
Dodaj do playlisty

 

W ramach IX Międzynarodowego Festiwalu "Odkrywamy Paderewskiego" wieczorem w filharmonii lwowskiej obędzie się koncert "Klasycznie z Paderewskim". Zabrzmią utwory Ignacego Jana Paderewskiego napisane na orkiestrę kameralną, głos, skrzypce i fortepian. Atrakcją wieczoru będą aranżacje utworów Paderewskiego napisane przez wybitnych współczesnych kompozytorów: Krzesimira Dębskiego i Myrosława Skoryka.

Urny polskich żołnierzy


Powiązany Artykuł

Piłsudski PAP 1200.jpg
"Umiłowanie wolności jest w Polsce szczególnie silne". Teksty w światowej prasie z okazji 11 listopada

Na cmentarzu wojskowym w Hranicach na Morawach konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz złożyła w środę kwiaty przy urnach polskich żołnierzy z lat 1914-1918. Znajdują się tu prochy pół tysiąca Polaków.

Co roku 11 listopada, w dniu zakończenia pierwszej wojny światowej, który jest także Dniem Pamięci, na cmentarzu w Hranicach odbywają się uroczystość, które w tym roku, z uwagi na pandemię, pozbawione zostały wojskowego ceremoniału i obecności publiczności. Mimo to konsul RP mogła złożyć wiązankę z biało czerwoną szarfą. Kwiaty złożyła także pod pobliskim, a mniej znanym pomnikiem, wybudowanym w 1915 roku przez polskich uchodźców, którzy w sierpniu 1914 przybyli na Morawy z Galicji.

REKLAMA

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej