Trwają poszukiwania pracowników do szpitali tymczasowych. "Przyda się każda para rąk"

W każdym województwie ma działać co najmniej jeden szpital tymczasowy pod auspicjami wojewodów. Kolejne 17 obiektów budują, zgodnie z decyzją administracyjną premiera, spółki Skarbu Państwa.

2020-11-13, 10:57

Trwają poszukiwania pracowników do szpitali tymczasowych. "Przyda się każda para rąk"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/faboi

Lecznice powstające pod auspicjami wojewodów i spółek Skarbu Państwa, szukają pracowników, przede wszystkim personelu medycznego.

W Małopolsce będzie łącznie sześć szpitali tymczasowych. Pierwszy działa już w dawnym Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof (CUMRiK) w Krakowie. Pod koniec listopada gotowa ma być kolejna taka placówka w hali EXPO Kraków, gdzie będzie 375 łóżek, w tym 20 respiratorowych.

Pozostałe szpitale w regionie powstają: w Krynicy-Zdroju, w małej hali Tauron Areny Kraków (oba budowane i wyposażane przez Tauron Polska Energia), w Tarnowie w arenie Jaskółka (budowany przez PKO BP) i w dawnych budynkach Szpitala Uniwersyteckiego, budowany przez Grupę Azoty.

Na apel o zgłaszanie się do pracy w szpitalach tymczasowych w Małopolsce odpowiedziało ponad 280 osób.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

shutterstock_osocze 1200.jpg
Początek listopada rekordowy pod względem oddanego osocza w Polsce. Kraska: to bezcenny lek

W Podlaskiem w dwóch szpitalach tymczasowych ma powstać łącznie około 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Jeden jest tworzony w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prace w nim mają się zakończyć do końca listopada. Drugi szpital, w budynku Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego przy ul. Żurawiej w Białymstoku ma być ukończony do 10 grudnia. Pilnie poszukiwany jest personel do szpitali. Rzeczniczka Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku Katarzyna Malinowska-Olczyk podkreśliła, że opublikowanie ustawy covidowej byłoby szansą na zatrudnienie kadr medycznych ze Wschodu. Wyraziła obawę, że szpitale tymczasowe powstaną, ale może nie być komu w nich pracować.

Do pracy w szpitalu tymczasowym w Katowicach zgłosiło się ponad 400 osób

Powstanie tam 500 łóżek, w tym 100 respiratorowych. Kończą się prace przy instalacjach elektrycznej i tlenowej, w czwartek napełniane były zbiorniki na tlen.

W woj. wielkopolskim tymczasowa lecznica będzie mogła przyjąć ok. 600 pacjentów. Chęć pracy w placówce wyraziło 908 osób, w tym 45 lekarzy. Pozostali chętni to m.in. ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, pielęgniarki czy pracownicy administracyjni. Zgłosiło się też 166 studentów medycyny.

Pierwsi pacjenci w szpitalach tymczasowych w Zachodniopomorskiem mają pojawić się w pierwszej połowie grudnia. Oba szpitale będą w Szczecinie: jeden w hali widowiskowo-sportowej Netto Arena, drugi w budynku M w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym nr 2 Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. W każdej lokalizacji ma być po 150 łóżek tlenowych dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem COVID-19 i po 25 łóżek do intensywnej opieki medycznej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Stadion Narodowy free Shutt-1200.jpg
Szpital na Stadionie Narodowym. "Jeśli nie będzie miejsc w innych placówkach, przyjmiemy pacjentów w ciężkim stanie"

Obecnie poszukiwany jest personel do pracy. - Przyda się każda para rąk – ratownicy, fizjoterapeuci, personel pomocniczy, sprzątający, opiekunki i opiekunowie. Prosimy o zgłaszanie się do nas lekarzy i pielęgniarek wszystkich specjalizacji. Na wagę złota będą oczywiście specjalizacje anestezjologiczne, personel z doświadczeniem, ale do pracy będziemy potrzebować wszystkich – również personel w trakcie specjalizacji czy studentów ostatnich roczników kierunków lekarskich i pielęgniarskich. Każda osoba będzie dla nas cenna – powiedziała rzeczniczka prasowa wojewody zachodniopomorskiego Agnieszka Muchla-Łagosz.

W szpitalu tymczasowym w obiektach Targów Lublin potrzeba do pracy ok. 700 osób – personelu medycznego i niemedycznego. Na razie chęć pracy zadeklarowało 279 osób, w tym m.in. 23 lekarzy, 52 pielęgniarki, 40 ratowników medycznych, 11 salowych i sanitariuszy, 15 techników, 4 studentów medycyny, 9 studentów pielęgniarstwa i 45 pracowników administracji.

Studenci zaangażowani

Chęć pracy w powstającym w hali Expo w Łodzi szpitalu tymczasowym zadeklarowało 40 pracowników medycznych. Przyszłą kadrę zasilić mogą także studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Na razie zgłosiło się 190 studentów, przy czym 70 z nich już teraz skierowano do pomocy w szpitalu im. Biegańskiego, im. WAM i do szpitala w Zgierzu.

Na początku grudnia gotowy ma być szpital tymczasowy w nowo wybudowanym skrzydle szpitala MSWiA w Rzeszowie. W placówce powstanie docelowo 160 łóżek, w tym 40 respiratorowych.

REKLAMA

Na apel wojewody podkarpackiego o zgłaszanie się chętnych do pracy odpowiedziały 64 osoby. Wśród nich są m.in. lekarze, pielęgniarki i ratownicy. Jest też kilka osób z zawodów niemedycznych, m.in. sprzątaczki.

Powiązany Artykuł

komisja europejska free shutter 1200.jpg
Jan Mosiński: Komisja Europejska dobrze ocenia działania polskiego rządu w walce z koronawirusem

Pod koniec listopada lub na początku grudnia będzie gotowy szpital tymczasowy w budynku sanatorium uzdrowiskowego MSWiA w Sopocie. Docelowo znajdzie się tam 200 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 16 respiratorowych. Wszyscy pacjenci będą podlegali terapii tlenowej.

Do pracy poszukiwani są lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni. Do tej pory zgłosiło się ok. 90 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, biały personel pomocniczy, ratownicy KPP, wolontariusze do pomocy.

Do pracy potrzeba 260 lekarzy

We Wrocławiu szpital tymczasowy powstaje w centrum kongresowym przy ul. Rakietowej. Placówka będzie miała 400 miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19, w tym 50 miejsc respiratorowych. Brakuje tu 608 pielęgniarek i 80 pracowników apteki. Dotąd zgłosiło się 500 osób z personelu medycznego.

REKLAMA

Szpital dla chorych na COVID-19 dla woj. lubuskiego jest organizowany w nowym budynku Centrum Zdrowia Matki i Dziecka Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze. Liczba personelu tymczasowej lecznicy będzie zależeć od rozwoju pandemii i obłożenia łóżek. Na razie jest mowa o ok. 90 pielęgniarkach, o minimum 30 lekarzach i personelu pomocniczym.

Szpital tymczasowy w Ciechocinku w woj. kujawsko-pomorskim, powstający na bazie 22 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego, zostanie oddany do użytku w pierwszej dekadzie grudnia. Chętni do pracy w szpitalu tymczasowym mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony www.kujawskopomorskiszpital.pl.

kmp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej