Początek listopada rekordowy pod względem oddanego w Polsce osocza. Kraska: to bezcenny lek
W październiku Polacy oddali 2634 jednostki osocza, ale już w pierwszym tygodniu listopada oddaliśmy 2600, czyli prawie tyle samo, co przez cały październik - poinformował w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak pokazują badania, jest to bardzo dobry lek do walki z koronawirusem - dodał.
2020-11-13, 10:33
- W tej chwili problem osocza jest bardzo ważny. Jak pokazują badania jest to bardzo dobry lek do walki z koronawirusem - powiedział Kraska w Polsacie. Przypomniał, że jednorazowo można oddać 600 ml osocza, czyli trzy jednostki, bo jedna jednostka to około 200 ml.
Powiązany Artykuł
Dyrektor szpitala na Stadionie Narodowym: to wentyl bezpieczeństwa dla placówek stacjonarnych
Poinformował, że "w październiku Polacy oddali 2634 jednostki, ale już w pierwszym tygodniu listopada oddaliśmy 2600, czyli praktycznie tyle samo, co przez cały październik. We wrześniu oddaliśmy tylko 540 jednostek". Zdaniem Kraski "nie tylko przybywa nam ozdrowieńców, ale też osób, które chcą oddawać (osocze)".
Czytaj także:
- Szpital na Stadionie Narodowym. "Jeśli nie będzie miejsc w innych placówkach, przyjmiemy pacjentów w ciężkim stanie"
- Maria Libura: poziom zaufania społeczeństwa do szczepień to problem
- Apeluję do wszystkich państwa, którzy jesteście ozdrowieńcami, oddawajcie to osocze. Jeżeli mieliście wynik dodatni i minęło 28 dni, wtedy jesteście już w stanie oddać to osocze, jeżeli przechodziliście bezobjawowo, to jest 18 dni po skończeniu izolacji" - mówił. Dodał, że osocze mogą oddawać osoby zdrowe w wieku od 18. do 65. roku życia. "To naprawdę jest bezcenny lek dla chorych i zakażonych koronawirusem - ocenił.
REKLAMA
Powiedział, że centra krwiodawstwa w Polsce w tej chwili są wyposażone w dodatkowe urządzenia do pobrania osocza.
koz
REKLAMA