Największa umowa o wolnym handlu. Ekspert: nie zmieni dramatycznie systemu handlowego w Azji
- Na pewno nie jest to coś, co zmienia dramatycznie system handlowy w Azji. Przede wszystkim, nie sądzę, by ta umowa wygenerowało dużo nowego handlu - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich odnosząc się do zawarcia przez 15 państw Azji i Pacyfiku porozumienia o wolnym handlu.
2020-11-17, 20:06
15 krajów położonych w rejonie Azji i Pacyfiku podpisało w niedzielę umowę o wolnym handlu. Według analityków porozumienie, określane jako regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze (RCEP), staje się największą na świecie umową handlową pod względem produktu krajowego brutto (PKB) i obejmie ponad 2 miliardy ludzi, czyli ok. 30 proc. światowej populacji.
Jakub Jakóbowski tłumaczył na antenie PR24, że "diabeł tkwi w szczegółach" i "trzeba spojrzeć na to, jak te regulacje dotychczas wyglądały w Azji". Okazuje się, że pomiędzy poszczególnymi gospodarkami, które podpisały traktat, już wcześniej obowiązywały dwustronne umowy o wolnym handlu. - Te wszystkie umowy zaczęły się wzajemnie przeplatać - mówił gość PR24.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Ekspert PIE: strefa wolnego handlu w Azji Południowo-Wschodniej to wyzwanie dla UE i USA
"Porozumienie ma wszystko uprościć"
- Poziom skomplikowania całego tego systemu był tak duży, że było to pewnym balastem dla wymiany gospodarczej. Porozumienie, które zostało podpisane teraz, miało na celu uproszczenie tego wszystkiego, stworzenie jednej umowy, która łączyłaby wszystkich - powiedział ekspert.
- Jest to pewna wartość dodana, ale na pewno nie jest to coś, co zmienia dramatycznie system handlowy w Azji. Przede wszystkim, nie sądzę, by ta umowa wygenerowało dużo nowego handlu - mówił Jakub Jakóbowski na antenie PR24.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Jakub Jakóbowski (OSW)
REKLAMA
Data emisji: 16.09.2020
Godzina emisji: 19.33
Polskie Radio 24/bartos
REKLAMA