"Zawdzięczamy mu przebudzenie w Kościele". Ks. prof. Skrzypczak o Janie Pawle II

- Dziś mamy do czynienia z niechęcią wobec osób duchownych, z niechęcią do obecności Kościoła w przestrzeni publicznej. Atakowany jest również Jan Paweł II. Pamiętajmy, że jest to święty, który doprowadził do przebudzenia w Kościele - powiedział w Polskim Radiu 24 ks. prof. Robert Skrzypczak.  

2020-11-19, 16:50

"Zawdzięczamy mu przebudzenie w Kościele". Ks. prof. Skrzypczak o Janie Pawle II
Jan Paweł II. Foto: shutterstock/ Alessia Pierdomenico

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w przestrzeni medialnej doniesienia o grzechach ludzi Kościoła.

- To pada cieniem na całą wspólnotę wierzących i nie ma co się dziwić - niektóre z tych grzechów nalezą do kategorii wołających o pomstę do nieba - ocenił ks. prof. Robert Skrzypczak.

Ataki na Kościół

Jego zdaniem "dzisiaj mamy do czynienia z symboliczną przemocą wobec obecności Kościoła w społeczeństwie, niechęcią wobec duchownych, czy chęcią zaburzania liturgii, czy przerywania Mszy".

Posłuchaj

ks. Robert Skrzypczak o Janie Pawle II (Temat dnia) 20:14
+
Dodaj do playlisty

- Być może do tego zachowania pociągają ludzie, którzy od dawna już niemiłym okiem patrzą na fakt, że Polska w zlaicyzowanej Europie pozostała wyspą katolicyzmu - stwierdził gość PR24.

REKLAMA

"Zawdzięczamy mu kościelne przebudzenie"

- Mamy szczególny szacunek do Jana Pawła II,  zawdzięczamy mu kościelne przebudzenie. Wielu ludzi nawróciło się. To są ludzie, którzy są dzisiaj rodzicami - powiedział.

Powiązany Artykuł

Zbigniew Ziobro EN 1200.jpg
Zbigniew Ziobro: polski rząd broni praworządności Unii Europejskiej

Dodał, że dziś próbuje się zdyskredytować osobę świętego Polaka. - Przychodzi teraz czas uderzenia w Jana Pawła II To jest rewanż, zemsta. Próba ateizacji polskiego społeczeństwa w systemie komunistycznym przechodziła przez komitety partyjne. Dzisiaj próba oderwania człowieka od Boga dokonuje się na innym poziomie, na poziomie seksualnym - powiedział kapłan.

- Pokolenie Jana Pawła II to jest kategoria czysto symboliczna, bo dotyczyła tylko spraw duchowych. To nie jest pokolenie w sensie socjologicznym. Natomiast pokolenie 68 roku jest socjologiczne. Rewolucja kulturalna, seksualna, która wtedy ogarnęła studentów, ich wyobraźnię i mentalność, nakazywała uderzyć w stereotypy, zwalić autorytety, żeby móc wybudować nowe społeczeństwo, które nie będzie się opierało o obiektywne normy, kategorie, Dekalog czy autorytet ojca, matki i kościoła - podkreślił ks. profesor. 

Zaznaczył, że "to wszystko stawia ludziom ograniczenia". - A my dziś nie chcemy być w niczym ograniczani - wyjaśnił ks. profesor.

REKLAMA

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadził: Antoni Trzmiel

Gość: ks. prof. Robert Skrzypczak

REKLAMA

Data emisji: 19.11.2020

Godz. emisji: 14.08

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej