Aleksander Małachowski - wierzył w sprawiedliwość społeczną

- Byłem niesiony przez historię tak jak wszyscy i nie mogę powiedzieć, że poniosłem kiedyś porażkę osobistą - mówił o sobie Aleksander Małachowski.

2020-11-23, 05:40

Aleksander Małachowski - wierzył w sprawiedliwość społeczną
Przewodniczący Rady Krajowej Unii Pracy Aleksander Małachowski podczas obrad VIII Nadzwyczajnego Kongresu Unii Pracy. Warszawa, 29.10.2000.Foto: PAP Andrzej Rybczyński

96 lat temu, 23 listopada 1924 roku przyszedł na świat Aleksander Małachowski, kurier Armii Krajowej, polityk, dziennikarz, marszałek senior i wicemarszałek Sejmu.

Małachowski urodził się we Lwowie, jego rodzina posiadała majątek na Podolu.

- Zawsze mówię, że pomiędzy postawą moją wobec życia, tego człowieka, który na stare lata stworzył partię socjaldemokratyczną, a postawą mego ojca, który był wielkim właścicielem ziemskim na Podolu i dysponował setkami hektarów najurodzajniejszych ziem na świecie nie ma żadnej różnicy - mówił o sobie samym w poświęconej sobie audycji autorstwa Magdaleny Kulig z cyklu "Sylwetki polityków". - Byliśmy zawsze w naszej rodzinie nastawieni na społeczne działanie, na działanie na rzecz potrzebujących.


Posłuchaj

Audycja z cyklu "Sylwetki polityków" Magdaleny Kulig poświęcona Aleksandrowi Małachowskiemu z udziałem Józefa Zycha, Józefy Hennelowej, Anny Retmaniak i samego Małachowskiego. (PR, 30.12.1993) 14:14
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Burzliwe czasy młodości

W trakcie wojny Małachowski był kurierem Armii Krajowej. Dostał się do radzieckiej niewoli i został zesłany w głąb ZSRR. Po wojnie najpierw studiował prawo i socjologię we Wrocławiu, później przeniósł się do Warszawy w 1955 roku.

- Poza czasami wojny nigdy nie doskwierała mi bieda. Miałem zawsze co jeść. To zasługa teściów, którzy opiekowali się naszym domem, moja żona była jedynaczką - wspominał Aleksander Małachowski.  

Kariera dziennikarska

W stolicy rozpoczął swoją przygodę z dziennikarstwem. Związał się z "Przeglądem literackim". W katach 1958–61 pełnił funkcję prezesa Klubu Krzywego Koła.

Od 1960 roku był związany z Polskim Radiem. Pełnił funkcję kierownika redakcji reportażu literackiego i publicystyki kulturalnej.  W 1964 roku związał się z Telewizją Polską, gdzie zajmował się tworzeniem filmów dokumentalnych i reportaży.

REKLAMA

W opozycji demokratycznej

Po roku 1980 był doradcą regionu mazowieckiego "Solidarności". W stanie wojennym został internowany, zaś w 1989 roku startował w wyborach do Sejmu kontraktowego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. Już w trakcie trwania kadencji zakładał Solidarność Pracy.

Marszałek, który otworzył pierwsze posiedzenie Sejmu

W Sejmie I kadencji powierzona mu została funkcja marszałka seniora: godność przysługująca najstarszym wiekiem posłom, którzy otwierają pierwsze posiedzenie, nim Sejm wybierze marszałka. W 1992 roku współtworzył Unię Pracy.

- Socjaldemokracja nie jest pomysłem tylko dla nędzarzy, socjaldemokracja jest pomysłem na sprawiedliwe urządzenie świata - mówił Małachowski.

Ponownie laskę marszałkowską dzierżył w latach 1993-1997 pełniąc funkcję wicemarszałka z ramienia tej partii.

REKLAMA

- Wtedy, kiedy dochodziło do nieraz bardzo nieparlamentarnych scysji w sejmie właśnie Aleksander Małachowski był tym, który zachowywał równowagę, który nadawał ton, w najlepszym tego słowa znaczeniu, patriarchalny - wspominała Józefa Hennelowa, posłanka Unii Demokratycznej.
Aleksander Małachowski zmarł dziesięć lat temu, 26 stycznia 2004 roku.

bm

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej