PGE Baltica wybrała wykonawcę do zbadania dna morza pod budowę farm wiatrowych
PGE Baltica wybrała brytyjską firmę Ordtek Limited jako wykonawcę strategii UXO ( (ang. unexploded ordnance), która określi sposób postępowania w przypadku wykrycia ryzyka związanego z niewybuchami na Bałtyku. To warunek budowy farm wiatrowych na Bałtyku.
2020-12-03, 12:34
Brytyjska firma ona zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3. Jest to kolejny krok w realizacji Programu Offshore PGE, zakładającego osiągnięcie 6,5 GW mocy zainstalowanej w morskich farmach wiatrowych do 2040 roku.
Powiązany Artykuł
Energa wypracowała 85 mln zł zysku. Głównym źródłem dochodu dystrybucja
Strategia, którą wykona Ordtek Limited zostanie przeprowadzona na podstawie zgromadzonych wcześniej przez PGE Balitca danych. Spółka razem z podwykonawcami przeprowadziła już szereg badań określających rozmieszczenie potencjalnych niewypałów i niewybuchów na terenach, na których będzie operować. Wśród nich znalazły się m.in. pomiary batymetryczne, sonarowe i magnetometryczne.
Bałtyk jest pełen wraków i niewybuchów
Firma Ordtek Limited posiada bogate doświadczenie w opracowywaniu analiz na potrzeby budowy morskich farm wiatrowych w Danii, Niemczech i innych państwach europejskich.
Budowa morskich farm wiatrowych Baltica-2 i Balitca-3 to najbardziej zaawansowane projekty Programu Offshore Grupy Kapitałowej PGE.
REKLAMA
W ramach tego przedsięwzięcia realizowanego przez PGE Baltica w styczniu Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, tzw. decyzję środowiskową.
Firma powołana do budowy farm wiatrowych
PGE Baltica została powołana w styczniu 2019 r. jako spółka odpowiedzialna za realizację Programu Offshore w Grupie Kapitałowej PGE.
Zakłada on w pierwszej fazie budowę trzech farm wiatrowych: Elektrowni Wiatrowej Baltica-1 (EWB1), która w czerwcu 2020 roku otrzymała techniczne warunki przyłączenia do sieci przesyłowej dla mocy do 896 MW, Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 (EWB2), która w styczniu 2019 roku otrzymała od operatora sieci przesyłowej propozycję technicznych warunków przyłączenia do KSE dla 1498 MW oraz Elektrowni Wiatrowej Baltica-3 (EWB3) z umową przyłączeniową na maksymalnie 1045 MW.
Program Offshore zakłada wybudowanie do 2040 r. morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 6,5 GW, co czyni Grupę Kapitałową PGE liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Poza rozpoczętymi projektami o łącznej moc do ok. 3,5 GW, grupa planuje pozyskanie ok. 3 GW mocy zainstalowanej na Bałtyku.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dziesiątki tysięcy miejsc pracy. Bałtycka energetyka wiatrowa da impuls całej gospodarce
PR24/IAR/PAP/sw
REKLAMA