"Lekceważenie obowiązujących norm prawnych". Maciej Kożuszek o mechanizmie praworządności
- Jest już mechanizm, który pozwala w pewnym sensie ukarać dane państwo. To właśnie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Kożuszek ("Gazeta Polska"), komentując próby powiązania kwestii praworządności z budżetem UE.
2020-12-01, 10:55
W dniach 10 i 11 grudnia odbędzie się szczyt przywódców Unii Europejskiej, na którym dyskutowane będą między innymi możliwe rozwiązania obecnej sytuacji, w której Polska i Węgry zapowiadają zawetowanie projektu długofalowego budżetu Unii na lata 2021-2027.
Powiązany Artykuł
Spotkanie premierów Polski i Węgier w Warszawie. Ustalono stanowisko ws. budżetu UE
Maciej Kożuszek przypominał, że ciągle toczy się procedura wobec Polski z art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. - Utkwiła ona w miejscu, w którym Rada Unii Europejskiej powinna głosować w tej sprawie. Tego Komisja Europejska chciała uniknąć ze względów politycznych, więc wymyślono mechanizm omijający konieczność głosowania, tak by to Komisja miała w swojej gestii możliwość nakładania sankcji budżetowych na państwa, a dodatkowo zamglono pojęcie praworządności i jej powiązanie z budżetem - stwierdził.
"Działania pozatraktatowe"
- To, co najważniejsze w opinii służb prawnych UE, to stwierdzenie, że jest już mechanizm, który pozwala w pewnym sensie ukarać dane państwo - to właśnie art. 7. Traktatu o Unii Europejskiej. Nie można wprowadzać równoległego mechanizmu, który miałby go w jakiś sposób zastąpić w sposób pozatraktatowy i tworzyć drugą ścieżkę - mówił gość audycji, odnosząc się do analizy prawnej rozporządzenia warunkowania unijnych funduszy sporządzanej już w 2018 r.
Posłuchaj
"Próby omijania prawa"
Publicysta dodał także, że próby omijania przez Komisję Europejską prawa już miały miejsce, m.in. podczas zgłaszania różnych spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE. - To pokazuje kompletne lekceważenie obowiązujących w UE norm prawnych oraz praw, które gwarantują poszczególnym państwom członkowskim traktaty - ocenił Maciej Kożuszek.
REKLAMA
Polska i Węgry zgłosiły zastrzeżenia w związku z rozporządzeniem dotyczącym powiązania dostępu do środków unijnych z kwestią praworządności. Na listopadowym posiedzeniu ambasadorów państw UE rozporządzenie przyjęto większością kwalifikowaną państw członkowskich. Obecnie negocjacje budżetowe prowadzą sprawujące prezydencję w Radzie UE Niemcy.
- Prof. Szymanowski: brak weta mógłby oznaczać Europę dwóch prędkości
- Prof. Sowiński o budżecie UE: wszystkim zależy na kompromisie
Według rządów Polski i Węgier powiązanie wypłaty środków europejskich z oceną stanu praworządności odebrałoby niezależność mniejszym krajom europejskim.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość audycji: Maciej Kożuszek
Data emisji: 01.12.2020
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA