Opozycja chce likwidacji Rady Mediów Narodowych. Kuriozalny wpis Kidawy-Błońskiej i odpowiedź senatora PiS

"Senat przyjął ustawę o likwidacji Rady Mediów Narodowych" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "Ustawą ten projekt stanie się w przypadku uchwalenia go przez Sejm, a do tego baaaardzo daleka droga" - odpowiedział jej Marek Pęk, wicemarszałek Senatu z PiS.

2020-12-03, 17:50

Opozycja chce likwidacji Rady Mediów Narodowych. Kuriozalny wpis Kidawy-Błońskiej i odpowiedź senatora PiS
Małgorzata Kidawa-Błońska i Marek Pęk. Foto: iotr Hukalo/East News/ Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Senatorowie przyjęli w czwartek projekt prawa uchylającego ustawę o Radzie Mediów Narodowych, likwidującego RMN i przenoszącego jej kompetencje na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Senatorowie uznali RMN za "pozakonstytucyjną" i chcą, by KRRiT powołała nowych członków rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy, a także, by miała do tego kompetencje w przyszłości. Kadencje obecnych władz Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, PAP, oraz regionalnych rozgłośni radiowych wygasłyby w momencie powołania nowych.

Powiązany Artykuł

konferencja prasowa media free shutter 1200.jpg
Likwidacja Rady Mediów Narodowych? Senat przyjął projekt ustawy

Za projektem ustawy głosowało 49 senatorów, 48 było przeciw, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Senacki projekt ustawy zostanie teraz skierowany do Sejmu.

"To ciało nigdy nie powinno powstać"

"Senat przyjął ustawę o likwidacji Rady Mediów Narodowych" - napisała w reakcji na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. "To ciało niekonstytucyjne, które nigdy nie powinno powstać" - dodała.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Agnieszka Kamińska Prezes Polskiego Radia festiwal NNW 1200.JPG
"Wypełniamy misję". Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Nagrodzie Mediów Publicznych

"Bądźmy precyzyjni"

Na wpis polityk KO zareagował senator PiS Marek Pęk. "Senat podjął uchwałę o wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o uchyleniu ustawy o Radzie Mediów Narodowych" - napisał. "Ustawą ten projekt stanie się w przypadku uchwalenia go przez Sejm a do tego baaaardzo daleka droga" - zaznaczył.

Medialne plany Senatu

Przewodnicząca senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu Barbara Zdrojewska (KO) przekazała podczas drugiego czytania ustawy, że "proponuje się konkursowy tryb obsadzania członków zarządów i rad nadzorczych spółek publicznej radiofonii i telewizji". - Tryb konkursowy będzie też dotyczył członków rad programowych niebędących reprezentantami ugrupowań parlamentarnych. Przepisy dotyczące konkursów wyda KRRiT - dodała. Senator poinformowała, że zgodnie z projektem ustawy "uprawnienia Rady Mediów Narodowych dotyczące Polskiej Agencji Prasowej przenosi się na Radę Nadzorczą PAP lub ministra kultury, a część z nich znosi się całkowicie".

Czytaj także: 

Senator dodała, że opinię na temat projektowanej ustawy wydał m.in. wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, który ocenił, że projekt ustawy zakładający likwidację Rady Mediów Narodowych nie zasługuje na poparcie.

Minister kultury wskazywał w swojej opinii, że Trybunał Konstytucyjny w wyroku z grudnia 2016 r. "odnosił się do nieobowiązującej w dniu jego wydawania ustawy przyznającej Ministrowi Skarbu Państwa kompetencje w zakresie powoływania władz mediów publicznych (ustawa zawierająca takie regulacje została uchylona w lipcu 2016 r.)". - Wyrok nie odnosił się więc do przepisów ustawy o Radzie Mediów Narodowych. Z powyższego wynika, że obecnie obowiązujący stan prawny nie został formalnie zakwestionowany przez Trybunał Konstytucyjny, a ustawa o Radzie Mediów Narodowych nie została uznana za naruszającą przepisy Konstytucji RP - wskazał Piotr Gliński.

REKLAMA


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej