"Senat nie ma mocy, by zlikwidować RMN". Kobeszko o wpisie Kidawy-Błońskiej
- Drogi opozycji w Senacie mogą wkrótce się rozejść. W tym kontekście należy rozpatrywać wpis wicemarszałek Sejmu ws. Rady Mediów Narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji". Gośćmi audycji byli też publicyści: Dariusz Grzędziński z wprost.pl oraz Zbigniew Parafianowicz z "Gazety Prawnej".
2020-12-04, 09:40
Senatorowie przyjęli projekt prawa uchylającego ustawę o Radzie Mediów Narodowych, likwidującego RMN i przenoszącego jej kompetencje na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Senatorowie uznali RMN za "pozakonstytucyjną" i chcą, by KRRiT powołała nowych członków rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy, a także, by miała do tego kompetencje w przyszłości. Kadencje obecnych władz Polskiego Radia, Telewizji Polskiej, PAP oraz regionalnych rozgłośni radiowych wygasłyby w momencie powołania nowych.
Powiązany Artykuł
![1200_Sałek_PAP.png](http://static.prsa.pl/images/162e0f6c-6f0c-4295-8aae-578445e4b360.jpg)
"Prezydent rozważa kilku kandydatów". Paweł Sałek o Radzie Mediów Narodowych
"Senat przyjął ustawę o likwidacji Rady Mediów Narodowych" - napisała na Twitterze wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. Między innymi do tego wpisu odnieśli się goście PR24. - Trudno się odnosić szczegółowo do tak kontrowersyjnej hipotezy. Nie skomentuję tego - powiedział Zbigniew Parafianowicz z "Gazety Prawnej".
Zdaniem Dariusza Grzędzińskiego z wprost.pl, komentarz do wpisu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, jest zbędny, bo jak powiedział, zgadza się on w tej sprawie z przedmówcą, czyli Zbigniewem Parafianowiczem. - Senat może przyjąć dowolną ustawę, sprawa komplikuje się, gdy trafi ona do Sejmu. Senacka opozycja nie jest monolitem. Decyzja dotycząca Rady Mediów Narodowych mogła być ostatnią podejmowaną w zgodzie - zauważył.
Posłuchaj
Łukasz Kobeszko z "Nowej Konfederacji" dodał, że Rada Mediów Narodowych zastąpiła aktywność KRRiT. W ostatnich latach działalność tej drugiej ucichła. Senat, jak powiedział, nie ma jednak mocy, by likwidować RMN. - Drogi opozycji w Senacie mogą wkrótce się rozejść. W tym kontekście należy rozpatrywać wpis na Twitterze wicemarszałek Sejmu, Małgorzaty Kidawy-Błońskiej ws. Rady Mediów Narodowych. Opozycja chce, by Senat był przeciwwagą dla większości sejmowej - podkreślił Łukasz Kobeszko.
REKLAMA
Audycja: "Debata poranka"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Goście: Łukasz Kobeszko ("Nowa Konfederacja"), Zbigniew Parafianowicz ("Gazeta Prawna") i Dariusz Grzędziński (wprost.pl)
Data emisji: 04.12.2020
REKLAMA
Godzina: 08.36
Polecane
REKLAMA