"Szczepionki są bezpieczne i ratują życie". Prof. Horban o Narodowym Programie Szczepień

- Jeżeli jest choroba, na którą można umrzeć, a z drugiej strony szczepionka, która przed nią chroni, to nie widzę tu pola do dyskusji o celowości szczepienia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19.

2020-12-09, 08:15

"Szczepionki są bezpieczne i ratują życie". Prof. Horban o Narodowym Programie Szczepień
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/PhotobyTawat

Rząd ogłosił projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. W dokumencie poinformowano m.in., kto będzie mógł się zaszczepić w pierwszej kolejności, jak będzie wyglądała dystrybucja szczepionek, a także, jaki jest ich koszt.

Powiązany Artykuł

dworczyk 1200.jpg
Dworczyk: celem Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 jest w 2021 r. odporność populacji

Zgodnie z założeniami projektu szczepienia dla pacjentów będą bezpłatne i dobrowolne. Proces szczepień będzie przebiegać etapowo dla różnych grup w zależności od ich ryzyka narażenia na zakażenie, poważne zachorowanie i śmierć, a także ryzyko społeczno-ekonomiczne i ryzyko transmisji.

Prof. Andrzej Horban podkreślał, że szczepienia są niezbędne, by można było znieść obecnie nałożone ograniczenia. - Trzeba pokazać, że jeśli ludzie zostaną zaszczepieni, to dużo posunięć, które mają uchronić nas przed zakażeniem, nie będzie musiało być wprowadzanych. Powinniśmy jak najszybciej wrócić do normalnego trybu życia - stwierdził.

Dodał także, że szczepionki przeszły testy i nie ma wątpliwości co do ich bezpieczeństwa. - Nie spodziewamy się specjalnych objawów ubocznych. Szczepionki generalnie są bezpieczne, mamy dość sprawnie działający system ich notyfikacji, PZH publikuje co roku dane, które są ogólnodostępne. Szczepionki są bezpieczne i ratują życie - zaznaczył.

REKLAMA

Posłuchaj

07.12.2020 prof. Andrzej Horban (Polskie Radio 24 / 24 Pytania) 12:45
+
Dodaj do playlisty

- Na pewno zaczniemy szczepienia od ludzi starszych, seniorzy mają pierwszeństwo, równolegle będą prowadzone szczepienia pracowników ochrony zdrowia. W grupie osób pow. 80. roku życia odsetek zgonów jest olbrzymi, niemal każdy z tej grupy ma choroby towarzyszące (…) Logistyka polega na zaproszenie tych osób do punktów szczepień, część z nich nie porusza się samodzielnie lub ma utrudniony dojazd. Musimy zacząć szczepienia od tej grupy, stopniowo przechodząc do coraz młodszych osób - wyjaśniał procedurę szczepień.

Zgodnie z programem w pierwszej kolejności szczepieni będą pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu. W tym etapie będą także szczepione osoby powyżej 60 lat (począwszy od najstarszych), a także służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.

Czytaj więcej:

    Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

    * * *

    Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

    REKLAMA

    Prowadzący: Eliza Olczyk

    Gość audycji: prof. Andrzej Horban

    Data emisji: 09.12.2020

    Godzina emisji: 7.15

    REKLAMA

    PR24/ka

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej