Minister zdrowia w Sejmie: rząd zakontraktował 62 mln szczepionek, zabezpieczając wszystkie potrzeby

- Rząd zakontraktował blisko 62 mln szczepionek przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, co zabezpiecza wszystkie potrzeby – poinformował w czwartek w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski.

2020-12-10, 17:03

Minister zdrowia w Sejmie: rząd zakontraktował 62 mln szczepionek, zabezpieczając wszystkie potrzeby
Adam Niedzielski. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Chciałbym przedstawić informacje opartą na faktach, informację o tym, jak wygląda przebieg pandemii, ale także, jak wyglądają narzędzia i instrumenty walki z pandemią – powiedział na wstępie wystąpienia szef resortu zdrowia.

Powiązany Artykuł

szczepienia 1200 shutterstock.jpg
Ile potrwają szczepienia na COVID-19 w Polsce? Ekspert wyjaśnia

Posłuchaj

Adam Niedzielsk w Sejmie: musimy podchodzić elastycznie do liczby łóżek covidowych (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

 
"W dyskusjach o pandemii mieszają się fakty i emocje, pojawiają fake newsy"

- Dyskusje dotyczące pandemii bardzo często, niestety, mieszają fakty z emocjami, pojawiają się fake newsy, szczególnie fake newsy kolportowane przez pseudoekspertów, którzy wypełniają przestrzeń internetu. Prowadzi to niestety do dezinformacji, budowania lęków, obaw, niepokoju i postawy strachu – powiedział szef resortu zdrowia.

- Podyskutujmy o faktach, o rzeczywistości takiej, jaką ona jest" – stwierdził szef resortu zdrowia. Wskazał, że Polskę, tak jak cały świat, dotknęła druga fala epidemii, której szczyt przypadł na początek listopada, a która rozpoczęła się w październiku od gwałtownych przyrostów dziennej liczby zachorowań. "Robiliśmy wszystko, by liczba zakażeń była jak najbardziej ograniczona – zaznaczył minister.

Przygotowania do zwiększonej liczby zakażeń – jak mówił – obejmowały m.in. zabezpieczenie miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych i respiratorów. - To najważniejsze zagadnienie – zaznaczył.

- Staraliśmy się cały czas pilnować tego, aby przyrost hospitalizacji był mniejszy niż przyrost bazy łóżkowej przeznaczonej dla chorych na COVID-19. Nazwaliśmy to buforem bezpieczeństwa – wyjaśniał Niedzielski.

"Sytuacja epidemiczna jest lepsza, ale nie jesteśmy bezpieczni"

Od końca października do końca listopada podwoiliśmy liczbę łóżek przeznaczonych na leczenie COVID-19" – wskazał szef resortu zdrowia. Poinformował, że pod koniec października było ok. 20 tys. łóżek, a w szczytowym momencie – 40 tys.

REKLAMA


- Te 40 tys. oznaczało ok. 15 tys. miejsc wolnych łóżek. Te łóżka są oczywiście różnie regionalnie rozmieszczone – powiedział minister. Przyznał, że zdarzały się sytuacje, gdy karetki jeździły od szpitala do szpitala. Reakcją na nie – jak zaznaczył minister – było stworzenie określonych rozwiązań. Zapewnił, że także w przypadku respiratorów pilnowano buforu bezpieczeństwa. Minister wyliczał m.in., że zorganizowano system dystrybucji tlenu czy zapewniono dostawy remdesiviru dla chorych.

- To co ważne, co pomogło nam, by fala nie trwała długo, to obostrzenia i "hamulec bezpieczeństwa", który nacisnęliśmy, wprowadzając te najbardziej dolegliwe obostrzenia. To zahamowało wzrost zachorowań – podkreślił minister.

Wskazał w tym kontekście m.in. na zamknięcie szkół, przejście na zdalne nauczanie, ograniczenie handlu i ograniczenie podróży.

Powiązany Artykuł

koronawirus test 1200.jpg
Wiceminister zdrowia: możliwe testowanie nauczycieli przed ich powrotem do szkół



- Sytuacja jest teraz lepsza niż trzy, cztery tygodnie temu, ale to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Niestety widmo trzeciej fali wisi nad całym światem, nie tylko nad Polską. I to widmo w niektórych miejscach na świecie się materializuje, chociażby w Japonii – powiedział Niedzielski.

"62 mln szczepionek"

Szef resortu zdrowia akcentował, że wszystkie decyzje o luzowaniu obostrzeń muszą być decyzjami rozważnymi. Chodzi o to – jak wyjaśniał – by nie powtórzyć np. doświadczeń Czechów, którzy luzując obostrzenia, z lidera walki z pandemią stali się liderem w liczbie zachorowań w przeliczeniu na 100 tys. ludności.

- Wszystkie kroki, które będziemy wykonywali, będą rozważane, muszą być rozważne. Pojawiło się światełko w tunelu – szczepienia, których polski rząd zakontraktował blisko 62 mln, co zabezpiecza wszystkie potrzeby zaszczepienia dorosłych Polaków – podał Niedzielski.

Zaznaczył, że szczepionki będą sukcesywnie trafiały do Polski. "Proces zaszczepienie Polaków będzie procesem czasochłonnym, który – jeśli można tak powiedzieć – będzie patronował rokowi 2021" – mówił minister.

COVID

Od początku epidemii zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce u 1 102 096 osób, z których 21 630 zmarło.

REKLAMA

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej