Nabór placówek do programu szczepień przeciw COVID-19. Dziś ostatni dzień

Do północy w piątek trwa nabór placówek medycznych chcących wziąć udział w programie szczepień przeciw COVID-19. Pierwszeństwo mają poradnie podstawowej opieki zdrowotnej, którym zniesiono kryterium przeprowadzania 180 szczepień w tygodniu i dostępności przez pięć dni w tygodniu.

2020-12-11, 08:25

Nabór placówek do programu szczepień przeciw COVID-19. Dziś ostatni dzień
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: BaLL LunLa/ Shutterstock

Elektroniczne deklaracje placówki medyczne, nie tylko te, które mają podpisane umowy z NFZ, mogą składać do piątku do północy. Formularz dostępny jest pod adresem formularze.ezdrowie.gov.pl.

Wymagania złagodzone

Przedstawiając projekt Narodowego Programu Szczepień, założono, że placówki takie muszą – oprócz wymogów infrastrukturalnych i kadrowych (co najmniej jeden zespół szczepiący) – zapewnić dostępność pacjentom do szczepień przez 5 dni w tygodniu i zadeklarować, że zaszczepią co najmniej 180 osób w tygodniu.

Powiązany Artykuł

koronawirus szczepionka free shutt-1200.jpg
Kto będzie mógł nas zaszczepić na COVID-19? Jest projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia

NFZ zmienił wymagania stawiane zespołom szczepieniowym tak, aby pacjenci w małych gminach mogli szczepić się u swoich lekarzy - mówi Andrzej Troszyński rzecznik Mazowieckiego Oddziału Funduszu.


Posłuchaj

Andrzej Troszyński o punktach szczepień (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia zaznaczył, że liczba zgłoszonych podmiotów zapewnia zaszczepienie ponad 230 tys. osób tygodniowo.

Szczepienia bezpłatne i dobrowolne

Założenia programu szczepień wskazywały na to, że na mapie kraju pojawi się około 8 tys. punktów szczepień, a w kwalifikacji do szczepień udział weźmie 40-50 tys. lekarzy mających prawo do wykonywania zawodu.

Szczepienia mają być bezpłatne i dobrowolne. Proces będzie opierał się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych 60 dni od wystawienia. W pierwszej kolejności zaszczepiony ma być personel medyczny, osoby starsze, mundurowi i przewlekle chorzy. Koszt zakupu szczepionek oszacowano na około 2,4 mld zł. Szczepionki mają być dostępne w styczniu, po dopuszczeniu ich na rynek przez Europejską Agencję Leków.

pg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej