Porozumienie ws. klimatu na szczycie UE. Premier: przyjęto wszystkie nasze warunki
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polsce udało się przeforsować wszystkie warunki w uzgodnieniach dotyczących pakietu budżetowego. - Oczekujemy, że Komisja Europejska w bardzo niedługim czasie zapisy przełoży na konkretne wytyczne, które będzie stosowała - podkreślił premier.
2020-12-11, 11:45
Nad ranem europejscy przywódcy osiągnęli porozumienie w sprawie zwiększenia redukcji emisji CO2 z obecnych 40 do 55 procent w najbliższej dekadzie. - Uwzględniony został nietypowy charakter polskiej gospodarki - podkreślił szef rządu. Dodał, że Polska wywalczyła więcej pieniędzy z funduszu modernizacyjnego.
Powiązany Artykuł
Szczyt UE ws. neutralności klimatycznej. "Polska chce konkretnych kwot rekompensaty"
- Nasi partnerzy o tym wiedzą, dlatego dobrze się stało, że przyznali nam rację i udało się wbudować takie zapisy, które pozwolą nam na skompensowanie ewentualnie wyższych wydatków w przyszłości związanych z systemem emisji uprawnień, tzw. system ETS. Będziemy mieli odpowiednią legislację, która będzie dawała nam środki na transformację energetyczną, a już dzisiaj te środki to powyżej 220, nawet około 230 mld zł - powiedział Morawiecki.
Szef Rady Europejskiej Charles Michel poinformował w piątek, że przywódcy UE osiągnęli w piątek porozumienie w sprawie zwiększenia celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku. - Postanowiliśmy zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku - napisał. Obecny cel to ograniczenie emisji o 40 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem z roku 1990.
"Ochrona Polski"
Porozumienie w sprawie pakietu budżetowego i mechanizmu warunkowości zostało osiągnięte wczoraj wieczorem, pierwszego dnia szczytu. Polska i Węgry wycofały sprzeciw, bo reguła uzależniająca wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych została obudowana warunkami i wytycznymi. Polscy dyplomaci podkreślają, że ustalenia szczytu dają Polsce bezpieczeństwo budżetowe.
REKLAMA
- "Typowy kompromis UE". "Die Welt" o porozumieniu na szczycie w Brukseli
- "To sukces wszystkich Polaków". Paweł Bejda o kompromisie ws. budżetu UE
Stosowanie mechanizmu ma być ograniczone wyłącznie do ochrony budżetu przed korupcją i defraudacją oraz oszustwami finansowymi. Jest zapis, że samo ustalenie, że doszło do naruszenia zasady państwa prawa, nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu.
- Ochroni to Polskę przed ryzykiem arbitralnych nadużyć tego instrumentu - podkreślają polscy dyplomaci. Po uzgodnieniach budżetowych na unijnym szczycie zapadły jeszcze ustalenia dotyczące przedłużenia sankcji wobec Rosji, oraz planu nakładania restrykcji na Turcję i wieczorem europejscy przywódcy rozpoczęli negocjacje w sprawie kształtu wniosków dotyczących klimatu.
Posłuchaj
pkr
REKLAMA
REKLAMA