Piotr Müller: Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wiedzieli o konkluzjach unijnego szczytu

- Na spotkaniu prezesa PiS i premiera z udziałem naszych koalicjantów, było jasno przedstawione, z jakimi konkluzjami jedziemy, oni treść konkluzji znali - powiedział w rozmowie z Interią rzecznik rządu Piotr Müller. - Strategia negocjacyjna była zaakceptowana przez kierownictwo PiS i w pełni zrealizowana na szczycie - podkreślił. 

2020-12-11, 19:47

Piotr Müller: Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin wiedzieli o konkluzjach unijnego szczytu
Jarosław Gowin (L) i Zbigniew Ziobro. Foto: Bartosz Krupa/East News
  • Rzecznik rządu, pytany, czy w związku z krytyką kompromisu w sprawie unijnego budżetu zawartego przez rząd w Brukseli, Zjednoczonej Prawicy grozi rozpad, ocenił, że liczy na to, że do tego nie dojdzie
  • - Siłą Zjednoczonej Prawicy jest właśnie to, że jest zjednoczona, że składa się z różnych partii prawicowych, mamy wspólne cele, które nas łączą. Celem jest reformowanie Polski - powiedział w rozmowie z Interią rzecznik rządu Piotr Müller
  • Dopytywany, czy te różnice zdań zostaną wyjaśnione podczas wspólnego spotkania premiera, prezesa PiS oraz Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro, rzecznik rządu powiedział, że te kwestie były wyjaśniane wcześniej. - Nie bez powodu odbyło się najpierw spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem, a następnie z udziałem naszych koalicjantów. Tam było jasno przedstawione, z jakimi konkluzjami jedziemy, oni treść konkluzji znali - wskazał
  • Na pytanie, czy wszystkie postulaty Polski zostały spełnione, Müller odpowiedział: "wracamy z realizacją wszystkich postulatów, które były przedstawione przed szczytem"
  • Piotr Müller pytany w wywiadzie, co unijne porozumienie oznacza dla Polski odparł, że do Polski w najbliższych latach trafią największe środki w historii naszej obecności w Unii Europejskiej

Powiązany Artykuł

epa08876656-12.jpg
Premier o kompromisie w Brukseli: 770 mld zł dla Polski to bardzo dobry budżet

Piotr Müller pytany w wywiadzie, co unijne porozumienie oznacza dla Polski odparł, że do naszego kraju w najbliższych latach trafią "największe środki w historii naszej obecności w Unii Europejskiej". - Zrealizujemy również bardzo duży plan finansowy ze środków rządowych i właśnie dzięki rozstrzygnięciom z Brukseli obok tego będzie ten drugi strumień - europejski - podkreślił.

- W najbliższych tygodniach przedstawimy szczegóły dotyczące nowego planu gospodarczego, który będzie realizowany ze środków rządowych - zapowiedział rzecznik rządu. - Będzie to wieloaspektowy program, pracujemy nad jego szczegółami. Unijny kompromis to także kwestia pewnej stabilizacji w UE, bo w ostatnich miesiącach emocje były bardzo duże. Cieszę się, że zostało to zakończone oraz że otrzymaliśmy gwarancje, które są może nie w smak niektórym stronom sceny politycznej, ale są dobre dla Polski i UE - dodał.

Kompromis "wykuty w wielomiesięcznych negocjacjach"

Na pytanie, czy wszystkie postulaty Polski zostały spełnione, Müller odpowiedział: "wracamy z realizacją wszystkich postulatów, które były przedstawione przed szczytem". - Po drugie, mamy gwarancję co do kwestii związanych z zasadami wydatkowania środków budżetowych i najważniejsze - mamy najlepszy w historii budżet z UE. To dosyć zabawne, bo wystarczy prześledzić wypowiedzi opozycji z ostatnich tygodni, która mówiła, że "mamy najlepszy budżet w historii, czemu go wetujecie?". Czy teraz też to powiedzą, doceniając negocjacje premiera Mateusza Morawieckiego? Przecież weto nigdy nie było celem samym w sobie, weto to narzędzie do negocjacji. Opozycja musi to wreszcie zrozumieć - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj także: 

Według niego "w pewnych momentach trzeba ten twardy instrument negocjacyjny wykorzystać". - By na koniec dnia mieć najlepszy budżet w historii oraz regulacje zabezpieczające przed jego arbitralnym ograniczaniem. Jestem ciekawy, jakich argumentów będzie używać teraz opozycja, może powiedzą jednak, że budżet nie jest najlepszy - zaznaczył. Dopytywany, jak trudne - w porównaniu do poprzednich - były te negocjacje, Müller odparł, że premier Węgier Viktor Orban celnie określił je najtrudniejszymi w jego politycznej karierze. - On jest od wielu lat w polityce europejskiej i niejedną trudną batalię stoczył - podkreślił rzecznik rządu.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

dworczyk michal jedynka 1200.jpg
"Suwerenność była, jest i będzie największą wartością dla rządu". Dworczyk po szczycie UE

- Weźmy pod uwagę, że posiedzenie Rady Europejskiej jest pewnego rodzaju podsumowaniem tych negocjacji. Opinia publiczna widziała część z nich, choćby spotkania z premierem Orbanem, ale w międzyczasie była część niewidoczna dla mediów, czyli wielomiesięczne negocjacje, które wykuwają porozumienie. Ono zostało przedstawione w takiej formie na Radzie Europejskiej i co istotne - zostało przyjęte bez żadnych zmian do naszej propozycji, mimo że Holandia faktycznie próbowała przez jakiś czas oponować - dodał polityk. 

Podziękowania dla prezydenta

Na uwagę, że pewną rolę w tych negocjacjach odegrał prezydent Andrzej Duda, który dzień przed szczytem spotkał się w Pradze z prezydentem Czech, rzecznik rządu przyznał, że tak. - Trzeba podziękować panu prezydentowi, który wsparł nasze działania, jeśli chodzi o Grupę Wyszehradzką. To również trzeba podkreślić, bo niektórzy obserwatorzy próbowali wbić klin pomiędzy członków V4, a tak naprawdę Grupa mówiła jednym głosem. Dwa państwa wskazywały wprost na groźbę weta, natomiast pozostali partnerzy - Czesi i Słowacy - też nas wsparli - wskazał.

- Podobne stanowisko mieliśmy również z Czechami w negocjacjach klimatycznych - podkreślił Piotr Müller.

- Zrealizujemy również bardzo duży plan finansowy ze środków rządowych i właśnie dzięki rozstrzygnięciom z Brukseli obok tego będzie ten drugi strumień - europejski - powiedział Piotr Müller (PAP) - Zrealizujemy również bardzo duży plan finansowy ze środków rządowych i właśnie dzięki rozstrzygnięciom z Brukseli obok tego będzie ten drugi strumień - europejski - powiedział Piotr Müller (PAP)

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Jarosław Gowin 1200 PAP.jpg
Środki z budżetu unijnego. Jarosław Gowin wskazał, na co zostaną przeznaczone

"Strategia zaakceptowana przez kierownictwo PiS"

Na pytanie, czy Zjednoczonej Prawicy grozi rozpad w kontekście tego, że kompromis ten krytykuje koalicjant PiS - Solidarna Polska, rzecznik rządu odparł, iż liczy na to, że do tego nie dojdzie. - Siłą Zjednoczonej Prawicy jest właśnie to, że jest zjednoczona, że składa się z różnych partii prawicowych, mamy wspólne cele, które nas łączą. Celem jest reformowanie Polski. Oczywiście różnice będą się zdarzały, ale na koniec trzeba zawrzeć porozumienie programowe i pamiętać, że największą partią w koalicji jest Prawo i Sprawiedliwość. Jestem przekonany, że do żadnego zrywania koalicji nie dojdzie. Różnice zdań są siłą naszego obozu politycznego, ale czasem to też po prostu emocje - zaznaczył rzecznik rządu.

Czytaj także: 

Dopytywany, czy te różnice zdań zostaną wyjaśnione podczas wspólnego spotkania premiera, prezesa PiS oraz Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro, rzecznik rządu powiedział, że te kwestie były wyjaśniane wcześniej. - Nie bez powodu odbyło się najpierw spotkanie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Viktorem Orbanem, a następnie z udziałem naszych koalicjantów. Tam było jasno przedstawione, z jakimi konkluzjami jedziemy, oni treść konkluzji znali. Strategia negocjacyjna była zaakceptowana przez kierownictwo PiS i w pełni zrealizowana na szczycie - podkreślił Piotr Müller. 


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej