720 mln euro na odłączenie sieci energetycznej od rosyjskiego systemu. Podpisano umowę
720 milionów euro z unijnego budżetu zostanie przekazanych Polsce i krajom bałtyckim na synchronizację sieci energetycznych w Europie. Dziś operatorzy systemów przesyłowych energii elektrycznej z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii podpisali umowę z unijną Agencją Wykonawczą do spraw Innowacji i Sieci.
2020-12-14, 15:28
Chodzi o odłączenie Bałtów od rosyjskiego systemu i podłączenie ich do europejskiego systemu, a łącznikiem ma być Polska.
Powiązany Artykuł
"To bezprecedensowe wsparcie". Beata Płomecka o budżecie UE na lata 2021-2027
Decyzję o przyznaniu pieniędzy Komisja Europejska podjęła przed dwoma miesiącami. Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła wtedy, że ten projekt zakończy izolację rynku energii państw bałtyckich.
Posłuchaj
- Robimy duży krok w stronę łączenia Europy. Pokazujemy europejską solidarność w praktyce. Większość tych funduszy zostanie przeznaczona na nowy interkonektor na Morzu Bałtyckim - dodała szefowa Komisji.
Powiązany Artykuł
273 firmy zainteresowane budową polskiej morskiej farmy wiatrowej
Pula 493 milionów euro zostanie przekazana na budowę podmorskiego kabla między Polską a Litwą nazwanego Harmony Link. Z pozostałej części funduszy sfinansowane zostaną przekształcenia sieci przesyłowych na Litwie, Łotwie i w Estonii i modernizacja infrastruktury przesyłowej w Polsce.
REKLAMA
Pełna synchronizacja sieci krajów bałtyckich z europejską siecią kontynentalną ma nastąpić do 2025 roku.
fc
REKLAMA