Waldemar Buda: unijne środki wspomogą polski budżet przy "zielonych inwestycjach" oraz budowie dróg i kolei

O tym, jak zostanie zagospodarowane 770 mld zł z funduszy unijnych na rozwój Polski po koronawirusie, mówił w Programie I Polskiego Radia Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

2020-12-14, 20:09

Waldemar Buda: unijne środki wspomogą polski budżet przy "zielonych inwestycjach" oraz budowie dróg i kolei
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay

Jak podkreślił gość Polskiego Radia, bez tych środków Polska również dałaby sobie radę ze skutkami gospodarczymi koronawirusa, ale oczywiście te pieniądze na pewno się przydadzą.

Posłuchaj

Jak zostanie zagospodarowane 770 mld zł z funduszy unijnych na rozwój Polski po koronawirusie, mówił w Ekspresie Jedynki Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej./Błażej Prośniewski, Polskie Radio/. 5:40
+
Dodaj do playlisty

"Zielone inwestycje" oraz budowa dróg i kolei 

Przypominał, że w polskim budżecie zaplanowane są określone zadania i będziemy je kontynuować, ale w związku ze zmianami priorytetów te środki skierowane zostaną na pewno na "zielone inwestycje", mające na celu zmniejszenie emisji CO2, a także na drogi i kolej.

Powiązany Artykuł

UNia Europejska - Bruksela1200.jpg
Minister funduszy: nowa perspektywa finansowa to nowe priorytety Komisji Europejskiej

Powstaje krajowy plan odbudowy, który musi być zaakceptowany przez Komisję Europejską

Zaznaczył, że każdy z krajów, do którego mają trafić środki unijne, przygotowuje plan odbudowy, który musi zostać zaakceptowany przez Komisję Europejską.

REKLAMA

- Musimy w nim pokazać, jakie mamy priorytety i obudować je reformami i modernizacją poszczególnych sektorów, które pozwolą na wzmocnienie gospodarki - mówił minister.

Powiązany Artykuł

Unia europejska parlament europejski free shutt 1200 .jpg
Bruksela czeka na ambitne plany odbudowy. To wyzwanie również dla samorządów

Jak dodał, jego zadaniem jest przedstawienie działań reformatorskich wobec służby zdrowia, uodparniających ten kluczowy sektor na tego typu sytuację, z jaką mamy do czynienia obecnie.

Wybór celów nie będzie łatwy – potrzeby są ogromne

- Chcemy go jednocześnie wzmocnić po pandemii, korzystając z europejskich środków, których jest bardzo dużo, ale gdy zapytaliśmy sektory czy samorządy o potrzeby, to okazało się, że są one 14 razy większe od przyznanych środków - stwierdził Waldemar Buda.

Pytany, kiedy te pieniądze zaczną wpływać, wyjaśnił, że w marcu-kwietniu przyszłego roku plan odbudowy zostanie przedstawiony do konsultacji, ale ich uruchamianie nastąpi, w zależności od postępu negocjacji, w 2021 r.

REKLAMA

Błażej Prośniewski, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej