Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Zobacz, co zakłada rozporządzenie MEiN

Zniesienie obowiązku przystąpienia do maturalnego egzaminu ustnego i egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, a także umożliwienie zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu - między innymi takie zmiany w rozporządzeniu dotyczącym egzaminów zewnętrznych wprowadza resort edukacji. W 2021, w związku z pandemią COVID-19, inne będą także wymagania stawiane uczniom, zmieni się m.in. zakres wiedzy oczekiwanej na matematyce. 

2020-12-16, 14:00

Zmiany w maturach i egzaminach ósmoklasisty. Zobacz, co zakłada rozporządzenie MEiN
  • Ministerstwo Edukacji i Nauki opublikowało na stronie internetowej zasady przeprowadzania matur i egzaminów w 2021 roku. Zmiana wynika z trwania epidemii koronawirusa
  • - Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego - mówił na konferencji prasowej szef MEiN Przemysław Czarnek
  • W 2021 nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego. Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej
  • Nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym
  • Ograniczono także wymagania stawiane uczniom w zakresie języków polskiego i angielskiego, a także matematyki i geografii

Powiązany Artykuł

1200_matura_shutterstock.jpg
CKE podała ostateczne wyniki matur. Zdało ponad 80 proc. absolwentów

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek mówił na konferencji prasowej, że Polska jest jednym z pierwszych krajów w Europie, który określił zasady przeprowadzania egzaminów w roku szkolnym 2020/2021 w okresie pandemii. Wskazał, że zmiana dotyczy m.in. egzaminu ósmoklasisty i matury. - Będzie to zdecydowanie prostsza formuła egzaminu ósmoklasisty i zwłaszcza egzaminu maturalnego. Po trzecie określiliśmy jasne wymagania egzaminacyjne - zaznaczył.

Czytaj także: 

Zmiany w egzaminach ustnych 

W komunikacie przypomniano, że w 2021 r. egzaminy: ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzone wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych zawartych w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.


Powiązany Artykuł

Joanna Kluzik-Rostkowska 1200.jpg
"Nie może to być decyzja polityczna, ale merytoryczna". Kluzik-Rostkowska o powrocie uczniów do szkół

Podano, że zgodnie z rozporządzeniem nie będzie obowiązkowego ustnego egzaminu maturalnego. Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 r., będzie przeprowadzany tylko w części pisemnej. "Odpowiadając na szereg próśb przesłanych do resortu, Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podjął decyzję, że w 2021 r. część ustna egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka mniejszości narodowej i języka obcego nowożytnego nie będzie obowiązkowa. Będą mogli przystąpić do niej - podobnie jak w 2020 r. - absolwenci, którym wynik części ustnej egzaminu z danego przedmiotu jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną" - czytamy.

Czytaj także: 


Podano także, że nie będzie obowiązku przystąpienia do egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Zdający może przystąpić do egzaminu nawet z 6 przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebuje wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej. Będzie też możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

REKLAMA

Nowe wymagania egzaminacyjne

Poinformowano, że po analizie przesłanych do nas opinii, zespoły merytoryczne wprowadziły kolejne zmiany w wymaganiach egzaminacyjnych. Wśród przykładowych zmian wymieniono, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty: z języka polskiego – z listy lektur obowiązkowych wykreślono "Tędy i owędy" Melchiora Wańkowicza; z matematyki – ograniczono wymagania dotyczące działań na pierwiastkach oraz stereometrii (brył przestrzennych); z języka angielskiego – z listy środków gramatycznych wykreślono czas past perfect oraz mowę zależną.

Powiązany Artykuł

dziecko komputer 1200.jpg
"Pandemia na zawsze zmieni polską szkołę". Marek Zagórski o cyfryzacji oświaty

    W przypadku egzaminu maturalnego: z matematyki na poziomie podstawowym – ograniczono wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów; z geografii na poziomie rozszerzonym – usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

    Poinformowano, że do 31 grudnia br. Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r. 


    mbl

    REKLAMA

    Polecane

    REKLAMA

    Wróć do strony głównej