Dopuszczenie szczepionki przeciwko COVID-19. Europejska Agencja Leków podjęła decyzję
Europejska Agencja Leków warunkowo dopuściła do użycia szczepionkę Pfizer i BionTech przeciwko koronawirusowi. Preparat będzie dostępny w dwóch dawkach, dla osób powyżej 16 roku życia.
2020-12-21, 15:00
- Europejska Agencja Leków dopuściła do stosowania szczepionkę na COVID-19 wyprodukowaną przez Pfizer i BionTech
- Szczepionkę dopuszczono do stosowania w w dwóch dawkach, dla osób powyżej 16 roku życia
- Zgoda jest jednak warunkowa - firmy będą musiały m.in. nadzorować proces szczepień
- Teraz decyzję o wprowadzeniu preparatu do obrotu musi podjąć Komisja Europejska. Jej szefowa deklaruje, że stanie się to niezwłocznie
Powiązany Artykuł
[SPRAWDŹ] Kalendarz szczepień przeciw COVID-19
Swoją decyzję EMA ogłosiła na briefingu w siedzibie w Amsterdamie.
Konieczne zatwierdzenie przez KE
Szczepionka Pfizer i BionTech jest pierwszą przeciwko COVID-19, która uzyskała autoryzację unijnej agencji. Preparat będzie dostępny w dwóch dawkach, dla osób powyżej 16 roku życia.
Zatwierdzenie szczepionki będzie warunkowe, firmy Pfizer i BionTech będą musiały spełnić jeszcze później dodatkowe wymogi, dalej prowadzić badania i monitorować proces szczepień. Eksperci podkreślają, że to oczywiste, bo sytuacja jest nadzwyczajna i zatwierdzanie szczepionek następowało w trybie pilnym.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Radosław Fogiel: odporność populacyjną uzyskamy po zaszczepieniu kilkudziesięciu proc. Polaków
Błyskawiczne prace Komisji Europejskiej
Decyzja EMA nie kończy jeszcze procedury zatwierdzania szczepionki w Unii. Ostateczną decyzję o dopuszczeniu jej do obrotu we Wspólnocie podejmie Komisja Europejska. Możliwe, że stanie się to w najbliższych kilkunastu, kilkudziesięciu godzinach. Komisja Europejska już wcześniej poinformowała, że sfinalizuje wszystkie procedury w błyskawicznym tempie i zamiast dwóch miesięcy zatwierdzi szczepionki maksymalnie w ciągu dwóch dni.
REKLAMA
Czytaj także:
- Szczepionka Pfizera w drodze do Polski. Wiemy, kiedy dotrze pierwszy transport
- "Nie ma wpływu na skuteczność szczepień". Prof. Gut o nowej mutacji koronawirusa
Bruksela, która w imieniu państw członkowskich negocjowała z firmą Pfizer i BionTech, zakontraktowała dostawy 300 milionów dawek. Po ostatecznej autoryzacji Komisji pierwsze partie szczepionki będą dostarczane do państw członkowskich. O tym kiedy szczepienia się rozpoczną, zadecydują rządy poszczególnych krajów. Komisja Europejska sugeruje by stało się to między 27 a 29 grudnia.
Po ostatecznej autoryzacji Komisji rozpocznie się dystrybucja pierwszych partii szczepionek do państw członkowskich. O tym, kiedy szczepienia się rozpoczną, zadecydują rządy unijnych krajów. Komisja Europejska sugeruje by stało się to między 27 a 29 grudnia.
mbl
REKLAMA
REKLAMA