Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Święto upamiętniające narodziny Chrystusa

W tradycji chrześcijańskiej jest to święto upamiętniające narodziny Jezusa Chrystusa, człowieka i Boga. Noc, w którą Jezus przyszedł na świat, uznaje się za wyjątkową, ponieważ Bóg objawił się jako małe i bezbronne dziecko, a w jego majestat uwierzyli prości ludzie - pasterze czuwający przy stadach. W Polsce święta Bożego Narodzenia mają szczególnie rodzinny charakter, także wśród osób niewierzących.

2020-12-25, 07:06

Dziś uroczystość Narodzenia Pańskiego. Święto upamiętniające narodziny Chrystusa
Święta Rodzina. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: pixabay.com / mamiii

Tradycyjnie, 25 grudnia w południe, papież Franciszek wygłosi orędzie bożonarodzeniowe i udzieli uroczystego błogosławieństwa "Urbi et Orbi" - "miastu i światu". Z uwagi na pandemię zrobi to - nie jak wcześniej - z loggi Bazyliki Watykańskiej na placu św. Piotra, lecz z Auli Błogosławieństw w Pałacu Apostolskim.

Czytaj również:

Pierwsze oficjalne obchody święta Bożego Narodzenia odbywały się w pierwszej połowie IV wieku, po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. W wigilię święta wierni przybywali na betlejemskie Pole Pasterzy, by całą noc czuwać w bazylice wzniesionej nad Grotą Narodzenia. Tam, w nocy uczestniczono we mszy świętej, którą później nazwano "Pasterką", w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi. Tak zaistniała pierwsza Wigilia i Pasterka. W 335 roku świętowanie Bożego Narodzenia dotarło z Betlejem do Rzymu, a potem do innych krajów.

Powiązany Artykuł

para prezydencka życzenia 1200.jpg
PolskieRadio24.pl Polska Społeczeństwo "By trudy związane z pandemią zakończyły się jak najszybciej". Życzenia świąteczne od Pary Prezydenckiej

Świętom Bożego Narodzenia towarzyszą liczne zwyczaje i tradycje. Należą do nich: uroczysta wieczerza wigilijna, dzielenie się opłatkiem, strojenie choinki, szopka betlejemska, śpiewanie kolęd oraz obdarowywanie prezentami na pamiątkę św. Mikołaja, biskupa Miry. Podarunki - w zależności od regionalnej tradycji - przynosi: w Polsce centralnej - Święty Mikołaj, w Wielkopolsce, na Pomorzu Zachodnim, Kaszubach i Kujawach - Gwiazdor, w Małopolsce - Aniołek, a na Górnym Śląsku - Dzieciątko Jezus.

REKLAMA

Czytaj także:

W Kościołach, które celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, głównie Cerkiew greckokatolicka i Kościół prawosławny, Boże Narodzenie przypada 7 stycznia.

W niedzielę w oktawie Bożego Narodzenia Kościół obchodzi święto Świętej Rodziny z Nazaretu - Jezusa, Maryi i Józefa. W tym roku przypada ono 27 grudnia. Uroczystość przypomina wiernym, że w rodzinie każda osoba pełni istotną rolę, ponieważ uczestniczy w misji Jezusa. Podkreśla też, że ta mała wspólnota pomaga w dojrzewaniu do wyboru życiowego powołania.

Transmisja mszy świętej 

Dziś, w dniu uroczystości Narodzenia Pańskiego, Telewizja Polska będzie transmitować mszę świętą z kościoła św. Rafał Archanioła w Wilnie. Mieszkańcy Litwy będą mogli ją oglądać za pośrednictwem TVP Wilno, a Polacy w innych krajach zobaczą ją na antenie TVP Polonia. Transmisja będzie także dostępna w internecie na stronach wilno.tvp.pl.

REKLAMA

Msza rozpocznie się o 11:55 polskiego czasu (12:55 na Litwie). Z uwagi na obostrzenia sanitarne w tym kraju wszystkie msze odprawiane są bez udziału wiernych. "Uczestnicząc w transmisji mszy świętej przez telewizję i inne środki masowego przekazu oraz modląc się w domu można przyjąć Komunię duchową oraz duchowo zjednoczyć się z innymi w modlitwie" - podkreślają litewscy biskupi w specjalnym orędziu.

Kościół św. Rafała Archanioła to jeden z największych wileńskich kościołów. Powstał na początku XVIII wieku dla zakonu jezuitów. To także jedyny kościół na Litwie poświęcony świętemu Rafałowi Archaniołowi, który jest patronem lekarzy, aptekarzy, pielgrzymów i podróżnych.

Na terenie parafii mieszka około 90 tysięcy osób. Wśród nich wiele tysięcy Polaków. Msze święte odprawiane są w języku polskim, litewskim i rosyjskim.

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej