Sąd nakazał deportację 8-letniego Martina do Holandii. "Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Będzie wniosek o wstrzymanie wykonalności orzeczenia o nakazie wydania urzędnikom holenderskim ośmioletniego Martina, który wraz z rodzicami przebywa w Polsce. Decyzję o odebraniu dziecka rodzicom i przekazaniu Holendrom podjął 22 grudnia warszawski Sąd Rejonowy.

2020-12-29, 12:00

Sąd nakazał deportację 8-letniego Martina do Holandii. "Bez rozprawy, bez przesłuchania"
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock
  • 22 grudnia warszawski sąd orzekł, że 8-letni Martin, którego rodzice szukają wspólnie z nim azylu w Polsce, musi wracać do Holandii
  • Zażalenie na tę decyzję złożą pełnomocnicy rodziców Martina
  • To ciąg dalszy w sprawie australijsko-rosyjskiego małżeństwa mieszkającego w Holandii, którym urzędnicy odebrali dziecko po doniesieniu sąsiada, że chłopiec jest krzywdzony
  • Ekaterina i Conrad Hertogowie zdecydowali się uciec z Martinem do Polski i poprosić o azyl. Władze Holandii wydały Europejski Nakaz Aresztowania
  • We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca

Powiązany Artykuł

1200_sąd_shutterstock.jpg
Uciekli do Polski z autystycznym dzieckiem. Holenderski sąd pozbawił opiekunów praw rodzicielskich

"Bez rozprawy, bez przesłuchania"

Odwołanie od decyzji zapowiada pełnomocnik rodziny Hertogów, rodziców chłopca, Bartosz Lewandowski. Zapewnił, że do Sądu Rejonowego trafi dziś wniosek o wstrzymanie wykonalności nakazu wydania chłopca Holendrom. 

"Sąd bez rozprawy i bez przesłuchania Conrada i Ekateriny nakazał przekazanie Holendrom autystycznego Martina. Kurator, który przeprowadzał wywiad w Polsce pisał, że odebranie dziecka byłoby »niehumanitarne«" - wskazał we wcześniejszym wpisie na Tiwtterze.

Posłuchaj

Bartosz Lewandowski: sąd procedował w trybie covidowym, a więc - niejawnym (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

wójcik 1200.jpg
Polski sąd zdecydował o wydaniu 8-latka Holandii. Wójcik: wystąpiłem do PK o wstrzymanie wykonania orzeczenia

Zaangażowanie resortu

W sprawę decyzji dotyczącej ośmiolatka zaangażowało się także Ministerstwo Sprawiedliwości. Wiceszef tego resotu, Michał Wójcik, wystąpił do Prokuratury Krajowej, by ta rozważyła zażalenie i wstrzymanie wykonania orzeczenia. "To niebywały skandaL" - skomentował decyzję warszawskiego sądu.

REKLAMA

"Dobrze, że prokuratura się w sprawę włączyła. Trzeba zatrzymać jego [orzeczenia sądu] wykonanie" - skomentował na Twitterze poseł PiS i członek KRS Kazimierz Smoliński. "Orzeczenie jest skandalem" - podkreślił.

Decyzja zapadła tuż przed świętami

22 grudnia warszawski Sąd Rejonowy zdecydował o wydaniu władzom holenderskim ośmioletniego Martina, syna Rosjanki Katii i Australijczyka Conrada. Małżeństwo mieszkało w Holandii. Tam zdiagnozowano u Martina ciężką postać autyzmu. Chłopca w 2018 roku zabrała z rodzinnego domu holenderska opieka społeczna po doniesieniu sąsiada, który słyszał krzyki dziecka. Martin został umieszczony w internacie. Przez ponad rok rodzice nie mieli z synem kontaktu. Walczyli o to, żeby był poddawany odpowiedniej terapii.

Czytaj także: 

Postanowili uciec do Polski i tu starać się o azyl. Władze holenderskie wydały za małżeństwem Europejski Nakaz Aresztowania. We wrześniu Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował, że Polska nie wyda rodziców autystycznego chłopca.


IAR, Twitter, TVP.Info/ mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej