2,6 miliona z nas oszczędza na emeryturę za pomocą instrumentów rynkowych. Borys: to nadal zbyt mało

Około 2,6 mln Polaków oszczędza na cele emerytalne, korzystając z dostępnych produktów na rynku - wynika z danych Polskiego Funduszu Rozwoju. To cały czas zbyt mało - podkreśla prezes PFR Paweł Borys. Dodatkowe oszczędności na jesień życia można gromadzić w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK), Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE). Indywidualnych Kontach Emerytalnych (IKE) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

2021-01-02, 10:29

2,6 miliona z nas oszczędza na emeryturę za pomocą instrumentów rynkowych. Borys: to nadal zbyt mało
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Paweł Borys wyjaśnił, że po trzech etapach wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych oszczędza w nich 1,7 miliona osób. W PPE, IKE i IKZE, które wprowadzone zostały wcześniej niż PPK, oszczędności gromadzi znacznie mniej osób. I tak w IKE i PPE oszczędności gromadzi po 300 tysięcy osób. Niedużą liczbę uczestników skupiły też IKZE bo 230 tysięcy oszczędzających. Przez 15 lat wszystkie te programy zgromadziły około 800 tysięcy aktywnych uczestników - podsumowuje prezes PFR.

Posłuchaj

Paweł Borys: jest wiele instrumentów, pozwalających gromadzić dodatkowe oszczędności (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem "w wyniku wdrażania PPK w ciągu zaledwie półtora roku mamy 1,700 mln osób, czyli dwukrotnie więcej niż wcześniej przez 15 lat" - podkreśla Paweł Borys. Przypomina, że od nowego roku wprowadzaniem PPK objęty jest sektor małych i mikro firm oraz sektor publiczny.


Powiązany Artykuł

ZUS.jpg
W 2021 roku osoby starsze mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Pandemia nie wstrzyma 13. i 14. emerytury

PPK zachętą do oszczędzania

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju zaznaczył, że ten czwarty najbardziej liczny etap wprowadzania PPK gromadzi ponad 6 milionów pracowników. Wyraził nadzieję, że dalsze wdrażanie programu Pracowniczych Planów Kapitałowych doprowadzi do znaczącego zwiększenia liczby oszczędzających na jesień życia. Tym bardziej, że o ile na IKE i IKZE odkładamy sami, to w PPK wspiera nas pracodawca i państwo. Pracownik odprowadza 2% pensji brutto, a pracodawca dokłada kolejne 1,5% pensji brutto. Do tego dochodzą państwowe dopłaty roczne w wysokości 240 złotych i wpłata powitalna w wysokości 250 złotych.

Posłuchaj

Paweł Borys: zdecydowanie więcej osób oszczędza w PPK niż za pomocą innych instrumentów (IAR) 0:21
+
Dodaj do playlisty

Do PPK zapisywani są automatycznie wszyscy pracownicy bez względu na formę zatrudnienia, ale mogą się z programu wypisać. Dobrowolność jest po stronie pracownika, natomiast obligatoryjność po stronie pracodawcy.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, IAR, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej