"Margot" i "Stop Bzdurom" oczekują pisemnych przeprosin od "GW". W tle liderki Strajku Kobiet
Kolektyw "Stop Bzdurom" i znany jako "Margot" Michał Sz. żądają usunięcia ich z listy "50 śmiałych 2020" stworzonej przez "Wysokie Obcasy", dodatek "Gazety Wyborczej" - informuje TVP Info. Aktywiści LGBT nie zgadzają się na stawianie ich w jednym szeregu z liderkami Strajku Kobiet, które redakcja również wyróżniła.
2021-01-03, 15:34
Kolektyw "Stop Bzdurom" i "Margot" znaleźli się w rankingu za "zwalczanie homo-, trans- i queerofobii oraz walkę o prawa osób niebinarnych". Z kolei Marta Lempart, Klementyna Suchanow i Agnieszka Czerederecka zostały docenione za przewodzenie rewolucji, której są "generałkami".
Przemoc o podłożu seksualnym
Powiązany Artykuł
"Wyborcza" usunęła tekst krytykujący Barta Staszewskiego. Dziennikarze mają zakaz komentowania sprawy
"Na liście znajduje się sprawczyni przemocy o podłożu seksualnym i ekonomicznym na nas – Klementyna Suchanow z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet – a także Marta Lempart, aktywnie pracująca na rzecz zamiatania tejże sytuacji pod dywan, czy Kaya Szulczewska znana ostatnio z transfobicznych wypowiedzi w WO" - czytamy we wpisie "Stop Bzdurom" w mediach społecznościowych, w którym aktywiści domagają się usunięcia kolektywu z rankingu, nazywając go nieśmiesznym żartem.
- Tęczowe ławki w Kielcach długo nie utrzymały barw LGBT. Niektóre już zostały przemalowane
- Jest śledztwo prokuratury ws. aktywisty LGBT "Margot". Miał sprofanować wizerunek Matki Boskiej
"Umieszczanie nas obok takich osób jak Suchanow i Szulczewska naruszyło nasze dobra osobiste zarówno indywidualnie, jak i jako członkiń kolektywu" - przekonuje "Stop Bzdurom". Stwierdza też, że "wyróżnienie to może narazić nas na utratę zaufania osób, na rzecz których działamy".
REKLAMA
Kolektyw dodaje, że w wywiadzie dla "Dużego Formatu" redakcja zdecydowała się usunąć część dotyczącą przemocy ze strony Suchanow - zauważa TVP Info.
Bolesne upokorzenie
Powiązany Artykuł
Przemysław Czarnek o gender studies: marksizm w czystej postaci, walka klas jest zastąpiona walką płci
"Umieszczenie nas na liście osób, która ma nobilitować m.in. aktywistki walczące z przemocą seksualną i wykluczeniem osób LGBTQ, podczas gdy sam ranking "50 śmiałych 2020" przyczynia się do problemu transfobii i nie wierzenia ofiarom przemocy – jest upokorzeniem, które autentycznie nas boli" - czytamy.
Aktywiści zarzucają też redakcji queerfobię i pink-washing, który tłumaczą na język polski jako "wycieranie sobie kimś mordy".
"Oczekujemy pisemnych przeprosin za umieszczenie nas obok Szulczewskiej i Suchanow w najbliższym numerze WO. Usunięcia naszych wizerunków ze wszelkich internetowych dystrybucji rankingu wraz z notatką, że usunęliście nas z niego na nasze żądanie z powyższych powodów. Oczekujemy też refleksji nad tym jak wiele platformy dałyście do normalizacji transfobii" - formułuje swoje żądanie wobec "Gazety Wyborczej" kolektyw.
REKLAMA
tvp.info/fc
REKLAMA