W tym miesiącu wideoszczyt unijnych przywódców. Głównym tematem COVID-19

Szef Rady Europejskiej zapowiedział, że w tym miesiącu odbędzie się wideoszczyt z udziałem unijnych przywódców na temat COVID-19 - poinformowała korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Charles Michel mówił o tym w Lizbonie, po rozmowach z premierem Portugalii Antonio Costa. Spotkanie zorganizowano w związku z portugalskim przewodnictwem w Unii w tym półroczu.

2021-01-05, 21:19

W tym miesiącu wideoszczyt unijnych przywódców. Głównym tematem COVID-19

Przewodniczący Rady odpowiadał na pytania dotyczące powolnego startu szczepień w wielu unijnych krajach, opóźnień w dostawach i niedostatecznej liczby dawek firmy Pfizer i BionTech, która na razie jako jedyna otrzymała pozytywną ocenę Europejskiej Agencji Leków i może dostarczać preparaty na unijny rynek. - Jesteśmy w pełni zmobilizowani wraz z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, by zapewnić dostawy szczepionek. To ogromne wyzwanie. Przed końcem stycznia unijni liderzy omówią kryzys związany z pandemią i dostawy szczepionek - powiedział Charles Michel.

Powiązany Artykuł

szczepienia 1200 (2).jpg
PolskieRadio24.pl Polska Społeczeństwo Polska w czołówce pod względem liczby szczepień na świecie. W UE jesteśmy na trzecim miejscu

Dostawy szczepionek do Unii negocjowała z sześcioma firmami farmaceutycznymi Komisja Europejska w imieniu krajów członkowskich. To miało dać im siłę przetargową, zagwarantować niższe ceny i nie dopuścić, by bogatsze kraje kupowały większe ilości i robiły zapasy, uniemożliwiając innym państwom zaopatrzenie. Komisja mówi, że ma szeroki wachlarz zakontraktowanych szczepionek - w sumie dwa miliardy dawek.


Posłuchaj

W tym miesiącu wideoszczyt na temat COVID-19 (Beata Płomecka / IAR) 0:54
+
Dodaj do playlisty

Na razie jedynie preparaty koncernu Pfizer i Biontech zostały w Unii zatwierdzone i uznane za bezpieczne i skuteczne. Umowa Brukseli z niemiecko-amerykańską firmą przewidywała najpierw dostawy 200 milionów dawek z możliwością dokupienia kolejnych stu milionów. Z tej możliwości Komisja skorzystała w ubiegłym tygodniu. Jako druga zielone światło w Unii na dostawy szczepionek może jutro otrzymać firma Moderna.

Pozostałe koncerny czekają na akceptację. W ostatnich dniach pojawiły się krytyczne opinie na temat systemu dostaw szczepionek do Unii, który nadzorowała Komisja Europejska. Komentowano, że cały proces jest zbyt wolny, a liczba dawek niewystarczająca.

REKLAMA

Czytaj również:

Niemiecki "Der Spiegel" donosił kilkanaście dni temu, że Komisja nie zakontraktowała maksymalnej liczby szczepionek od firmy Pfizer i BionTech z powodu nacisków Francji, która chciała, by część zamówień trafiła do rodzimego producenta Sanofi, pracującego jeszcze nad preparatem. Z kolei wczoraj niemiecki "Bild" uznał, że wspólne, unijne zakupy szczepionek to błąd i powód braku odpowiedniej liczby szczepionek.

Beata Płomecka, bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej