Szefernaker: dziś ustalenia z samorządowcami nt. współpracy przy szczepieniach
- W czwartek na spotkaniu z samorządowcami będziemy podejmować decyzje dotyczące współpracy przy szczepieniach na COVID-19. Ustalenia będą dotyczyły sposobu, w jaki rząd wesprze samorządy w dowozie na szczepienie osób, które tego potrzebują – zapowiedział wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
2021-01-07, 10:50
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji w Polsat News zaznaczył, że do środowego popołudnia zaszczepionych na COVID-19 było ponad 155 tys. osób. - Jesteśmy gotowi na to, żeby realizować te szczepienia tak, jak to zostało zaprogramowane i ustalone – zapewnił. Jak zaznaczył, w tej chwili oprócz szczepień grupy zero, trwają także procedury, których celem jest jak najsprawniejsze przeprowadzenie szczepień kolejnych grup.
Powiązany Artykuł
"Polskie możliwości logistyczne pozwalają szczepić 3-4 mln osób miesięcznie". Müller o szczepieniach przeciw COVID-19
Szefernaker podkreślił, że tempo szczepień zależy w dużej także od tego, ile szczepionek w danym momencie będzie możliwe do zakupienia. - My jesteśmy gotowi do tego, żeby to tempo było duże – zapewnił. Jak wyjaśnił, zgodnie z zapowiedziami pełnomocnika rządu ds. programu szczepień, szefa KPRM Michała Dworczyka może to być ok. 3 mln szczepień miesięcznie.
Wiceszef MSWiA, który pełni również funkcję pełnomocnika rządu ds. współpracy z samorządem, zapowiedział, że temat szczepień zostanie poruszony podczas czwartkowego spotkania w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. - Będziemy podejmować decyzje, w jaki sposób rząd wesprze samorządy, żeby dowozić osoby, które mają problem z dojechaniem na szczepienie, tak, żeby to wszystko było sprawne – powiedział.
Szefernaker wskazał, że sprawne wyjście z kryzysu pandemii jest sprawą ponadpartyjną. Rząd, jak mówił, liczy na współpracę z samorządami. - Ta współpraca w wielu sprawach się bardzo dobrze układa – dodał.
REKLAMA
- O tych kwestiach, o współpracy rządu i samorządu, będziemy dzisiaj rozmawiać – wyjaśnił. Jak zaznaczył, to nie jest pierwsze spotkanie - w czwartek będą finalizowane pewne ustalenia poczynione do tej pory. - Jestem przekonany po tych spotkaniach roboczych, że jest duża wola, duża determinacja wśród samorządowców także, żeby wesprzeć rząd – powiedział wiceminister.
Szczepienia grupy zero
Aktualnie w tzw. szpitalach węzłowych szczepione są osoby z grupy zero, czyli pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.
Jak zapowiedział we wtorek szef KPRM Michał Dworczyk, który jest też pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień, szczepienia grupy I, do której zakwalifikowano osoby powyżej 60 lat, pensjonariuszy domów pomocy społecznej, pracowników służb mundurowych oraz nauczycieli mają się rozpocząć 25 stycznia.
Natomiast od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia dla wszystkich innych chętnych. Będzie można umawiać się na konkretny termin za pośrednictwem infolinii 989, Internetowego Konta Pacjenta, w placówkach POZ czy w punkcie szczepień.
REKLAMA
mg
REKLAMA