"Trwajcie w mojej miłości". Już niedługo rozpocznie się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Pod hasłem "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" od 18 do 25 stycznia przebiegać będzie Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W tym czasie wierni różnych wyznań na całym świecie będą się spotykać na nabożeństwach ekumenicznych.

2021-01-08, 11:30

"Trwajcie w mojej miłości". Już niedługo rozpocznie się Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Ray Bond/Shutterstock.com

W Polsce centralne nabożeństwo Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan zaplanowano 23 stycznia w rzymskokatolickiej bazylice archikatedralnej św. Stanisław Kostki w Łodzi. Przewodniczyć mu będzie abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, zaś kazanie wygłosi prezes Polskiej Rady Ekumenicznej bp Jerzy Samiec - biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Twórcy modlitw i temat przewodni

Tegoroczne materiały i modlitwy na ten czas przygotowała Wspólnota Monastyczna Grandchamp w Szwajcarii. "Misją wspólnoty, liczącej dziś 50 sióstr, przedstawicielek różnych generacji, tradycji kościelnych, różnych krajów i kontynentów, jest życie modlitwą, gościnność, praca nad pojednaniem między ludźmi i nad jednością chrześcijan" - wyjaśniono w materiałach formacyjnych przygotowanych na ten czas.

Powiązany Artykuł

synagoga_1200.jpg
17 stycznia XXIV Ogólnopolski Dzień Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce. Wszystkie wydarzenia będą online

Tegoroczny temat Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan - "Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc" - został zaczerpnięty z Ewangelii św. Jana. W ten sposób wskazano, że chrześcijanin nie może wydawać owoców, jeśli żyje w oddzieleniu od Boga, który jest źródłem prawdziwego życia. Zwrócono jednoczenie uwagę, że "komunia z Chrystusem wymaga wspólnoty z innymi". "Im bardziej oddalamy się od Boga, tym bardziej oddalamy się od siebie, a im bardziej oddalamy się od siebie nawzajem, tym bardziej oddalamy się również od Boga" - wyjaśniano cytując Doroteusza z Gazy, mnicha z Palestyny żyjącego w VI wieku.

Tematy na osiem dni nabożeństwa to: "Przyjmując wybranie", "Dojrzewając wewnętrznie", "Formując jedno ciało", "Modląc się wspólnie", "Pozwalając się przemienić słowem", "Przyjmując innych", "Wzrastając w jedności", oraz "Jednając się z całym stworzeniem".

REKLAMA

Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan

Obchody w Polsce

Ofiary zebrane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2021 zostaną przeznaczone na sprzęt medyczny dla ratowania życia. Wpłaty można dokonywać także na konto Polskiej Rady Ekumenicznej (mBank SA, nr 42 1140 1010 0000 5437 0700 1001 z dopiskiem "Ofiary z TMoJCh 2021").

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pierwszy raz zorganizowano w 1908 r. Został on zaproponowany przez pioniera ruchu ekumenicznego Paula Wartsona z USA. Jest on organizowany, co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła.

Powiązany Artykuł

koronawirus bieda dzieci afryka free shutt-1200.jpg
"Ludzie woleli umrzeć na koronawirusa niż z głodu". Ks. Zdzieborski o działalności misyjnej w pandemii

W niektórych diecezjach czy miastach czas wydarzeń ekumenicznych ograniczony jest do jednego nabożeństwa w innych wydłuża się do kilku tygodni. Jeszcze inne wybierają spośród ośmiu nabożeństw jedno, któremu nadają charakter obchodów centralnych, świętowanych najczęściej w niedzielę. Tradycyjnie podczas planowanych nabożeństw w Kościołach różnych wyznań następuje wymiana kaznodziei.

REKLAMA

Wydarzenia w stolicy

W Warszawie w tym roku odbędą się tylko trzy nabożeństwa: w czwartek 21 stycznia o godz. 18.00 w prawosławnej katedrze metropolitalnej p.w. św. Marii Magdaleny, al. Solidarności 52 (nieszpory), w piątek 22 stycznia o godz. 18.00 w kościele ewangelicko-augsburskim Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego 1 (nabożeństwo Słowa) zaś w niedzielę 24 stycznia o godz. 16.00 w katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika (nieszpory).

Powiązany Artykuł

krzyż1200.jpg
Tomasz Łysiak: to podczas rewolucji francuskiej wsadzono kij w koło historii toczącej się zgodnie z nauką Bożą

W Polsce organizatorami Tygodnia są: Rada ds. Ekumenizmu Konferencji Episkopatu Polski i Polska Rada Ekumeniczna. Do PRE należy obecnie siedem Kościołów: Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, Kościół Polskokatolicki, Starokatolicki Kościół Mariawitów, Kościół Ewangelicko-Augsburski, Kościół Ewangelicko-Reformowany, Kościół Metodystyczny i Polski Kościół Chrześcijan Baptystów.

mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej