Badanie: ozdrowieńcy mogą liczyć na pięć miesięcy odporności na COVID-19
Osoby, które wyleczyły się z COVID-19, są odporne na tę chorobę przez co najmniej pięć miesięcy. Tak wynika z opublikowanych właśnie wyników badań brytyjskiej agendy rządowej Public Health England.
2021-01-14, 19:55
Powiązany Artykuł
Równocześnie koncerny szczepionkowe sprawdzają, czy preparaty, które są na rynku, mogą być przechowywane w zwykłych lodówkach.
Z badań Public Health England wynika, że u osób, które przeszły zakażenie koronawirusem i wyzdrowiały, ryzyko ponownego zachorowania jest niższe o 83 procent. Naukowcy ostrzegają jednak, że choć ozdrowieńcy raczej nie zakażą się przez co najmniej pięć miesięcy, to mogą zakażać wirusem inne osoby. Stąd - jak podkreślają autorzy raportu - niezbędne jest, aby każdy przestrzegał najważniejszych zasad sanitarnych, w tym mycia rąk i noszenia masek.
Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia tymczasem przylecieli do Chin. Po dwutygodniowej kwarantannie dziesięcioosobowy zespół będzie w Wuhanie badać okoliczności, w jakich rok temu pojawił się tam koronawirus.
Koncerny Pfizer i BioNTech badają tymczasem, czy możliwe jest przechowywanie szczepionek w zwykłej lodówce, co zwiększyłoby możliwości ich dystrybucji. Obecnie producent wymaga bowiem, aby preparat był przechowywany w temperaturze minus 70 stopni.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dostępne szczepionki
Obecnie na świecie stosowanych jest siedem szczepionek - amerykańskie preparaty koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderna, a także brytyjska szczepionka firmy AstraZeneca. Pozostałe preparaty - chiński, rosyjski, indyjski i irański - nie przeszły wszystkich wymaganych badań. Mimo to ich kupno deklarują kolejne kraje. Chińską szczepionkę chcą kupić Brazylia oraz Węgry.
Watykan potwierdził tymczasem, że na koronawirusa zaszczepiony został papież Franciszek oraz jego poprzednik, papież emeryt Benedykt XVI. Jeszcze dzisiaj zastrzyk ma dostać prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan. W Indonezji, by zachęcić mieszkańców do szczepień, poddadzą się im miejscowi influencerzy internetowi.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd milion 982 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 92 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
pkur
REKLAMA
REKLAMA