Postać Heleny Kirkorowej, czyli wdzięk i uroda w służbie Polsce
Helena Kirkorowa to jedna ze znaczących postaci w drugiej połowie XIX wieku w Polsce. Aktorka, która znana jest przede wszystkim ze swojej pomocy w Powstaniu Styczniowym. To między innymi ona pomagała w konspiracji i ukrywaniu dyktatora tamtego zrywu narodowego - Romualda Traugutta.
2021-01-16, 08:58
Helena Kirkorowa urodziła się w 1828 roku. Jej życie przypadło więc na okres Polski pod zaborami. Zdecydowała się na karierę aktorską. Fachu uczyła się w Szkole Dramatycznej w Warszawie. Występowała między innymi na deskach teatrów wileńskich. Szerokim echem odbił się jej romans ze znajomym męża, do którego ostatecznie odeszła.
Powiązany Artykuł
Romuald Traugutt. Dyktator z misją
Uroda i wdzięk
Bohaterka audycji "Polki" swoje talenty wykorzystywała także w wielkich sprawach. Była bardzo zaangażowana w sprawy polskie. - Całą swoją energię skierowała na to żeby pomóc ruchowi powstańczemu. Przewoziła za granicę depesze, ustne polecenie. Tak jak wielu kobietom udawało jej się to dzięki urodzie i wdziękowi. Niektórzy mówią, że oprócz depesz przewoziła także pieniądze władz powstańczych. Organizacja narodowa powierzała jej coraz bardziej ciężkie i odpowiedzialne zadania. Miała do niej całkowite zaufanie - opowiedziała o bohaterce Maryna Miklaszewska.
- Po wybuchu powstania zaangażowała się już całkowicie. Jej mieszkanie w Warszawie stało się jednym z konspiracyjnych punktów organizacji narodowej. Przyszedł w końcu taki dzień kiedy powierzono jej opiece samego dyktatora powstania Romualda Traugutta. Był najbardziej poszukiwanym wówczas człowiekiem. Wynajęto wtedy pięciopokojowe mieszkanie przy ulicy Smolnej w Warszawie i tam od 5 listopada 1863 roku Kirkorowa zamieszkała z matką i 5-letnim chłopcem Władziem i Trauguttem - dodała.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Polki"
Prowadzące: Maryna Miklaszewska i Magdalena Merta
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
dz
REKLAMA