"Bardzo wiele zależy od dynamiki polityki polskiej". Antoni Macierewicz o budowie Nord Stream 2
- Nie ma wątpliwości, że Niemcy traktują tę inwestycję jako strategiczną, fundamentalną dla dalszego rozwoju gospodarczego i politycznego, oraz dominacji niemiecko-rosyjskiej w Europie i dlatego będą robili wszystko, aby przeforsować ten projekt - mówił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, były minister obrony narodowej.
2021-01-16, 14:14
Rząd RFN zamierza jak najszybciej zacząć rozmawiać z administracją przyszłego prezydenta USA Joe Bidena na temat gazociągu Nord Stream 2 - powiedział dziennikarzom w piątek minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
Powiązany Artykuł
Budowa gazociągu Nord Stream 2. Płomecka: Gazprom obawia się amerykańskich sankcji
Antoni Macierewicz podkreślał, że w sprawie budowy Nord Stream 2 bardzo wiele zależy od dynamiki polityki polskiej, tego na ile będzie wspierała stanowisko Stanów Zjednoczonych. - To, że USA będą, bez względu na to, kto będzie kierował polityką administracją prezydencką, sprzeciwiały się Nord Stream 2 nie ulega wątpliwości. Wszystkie grupy polityczne, zarówno Demokraci, jak i Republikanie są przeciwni Nord Stream 2, to uderza w fundamenty polityki gospodarczej Stanów Zjednoczonych w Europie i odcina możliwość eksportu gazu ziemnego do Europy, rozbija cały projekt Międzymorza i współpracy Europy Środkowej z USA. Dla Stanów Zjednoczonych ma to niesłychane znaczenie, ale ważne jest na ile Polska i kraje Europy Środkowej będą jasno stawiały tę sprawę - zaznaczył gość audycji.
- Partnerstwo amerykańsko-środkowoeuropejskie jest absolutnym fundamentem możliwości przeciwstawiania się narastającemu zbliżeniu rosyjsko-niemieckiemu, który ma zresztą szerszy kontekst, obejmuje także porozumienia między Niemcami a Chinami i dążenia do wprowadzenia gospodarki chińskiej do Unii Europejskiej - dodał marszałek senior.
Posłuchaj
Administracja prezydenta Donalda Trumpa sprzeciwiała się budowie Nord Stream 2 argumentując, że rurociąg uczyni Europę bardziej zależną od rosyjskiego gazu i zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu regionu. W odpowiedzi Moskwa oskarżała Waszyngton o promowanie swoich interesów związanych z eksportem skroplonego gazu do Europy.
REKLAMA
Projektowi rurociągu sprzeciwiała się również administracja poprzedniego prezydenta, Demokraty Baracka Obamy, a niemieccy urzędnicy nie spodziewają się istotnej zmiany w amerykańskiej.
Antoni Macierewicz skomentował również wybór Armina Lascheta na stanowisko nowego przewodniczącego partii CDU. - To właśnie on deklarował tydzień temu, że jedną z jego najważniejszych decyzji będzie taka zmiana struktury UE, by sprawy zagraniczne nie były decydowane konsensusie, ale stały się przedmiotem decyzji najsilniejszych, w tym wypadku Niemiec i Francji. To rysuje dla nas wielkie zagrożenie presji stworzenia federalnej Europy i zdominowania pozostałych państw - stwierdził gość audycji.
Czytaj także:
- "Krytyka projektu jest silna". Prof. Kleiber o budowie Nord Streamu 2
- Niemcy powołują fundację klimatyczną. Ekspert: ma pomóc w budowie Nord Streamu 2
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Gość: Antoni Macierewicz
Data emisji: 16.01.2021
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA