"Podejmujemy działania, by został mu nadany status dyplomatyczny". Szef MSZ o sprawie umierającego Polaka

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że podejmuje wszelkie możliwe działania, by obywatelowi polskiemu, przebywającemu w szpitalu w Plymouth w Wielkiej Brytanii, został nadany status dyplomatyczny. O swojej inicjatywie minister napisał na Twitterze. Polskie władze od miesiąca podejmują działania w sprawie Polaka.

2021-01-20, 12:17

"Podejmujemy działania, by został mu nadany status dyplomatyczny". Szef MSZ o sprawie umierającego Polaka
Szpital w Plymouth ponownie odłączył rurki, którymi był odżywiany mężczyzna. Foto: shutterstock.com/KANOWA; twitter.com/@tomaszgm80

Polskie władze proponowały między innymi, aby przewieźć mężczyznę do szpitala w Polsce, gdzie mógłby być dalej leczony. U Brytyjczyków interweniował wcześniej minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau, polscy konsulowie oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek.

Powiązany Artykuł

1200_szpital_shutterstock.png
"Nie pozwólmy na zagłodzenie Pana Sławomira". Szereg petycji ws. Polaka umierającego w brytyjskim szpitalu

Sprawa dotyczy mężczyzny, który od kilkunastu lat mieszka w Anglii i który 6 listopada doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut. W wyniku tego, według szpitala, doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu.

W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie. Zgodzili się na to mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra i siostrzenica.

Czytaj także:

15 grudnia Sąd Opiekuńczy uznał, że w obecnej sytuacji podtrzymywanie życia mężczyzny "nie jest w jego najlepszym interesie" i w związku z tym odłączenie aparatury podtrzymującej życie będzie zgodne z prawem, zaś mężczyźnie należy zapewnić opiekę paliatywną, tak aby do czasu śmierci zachował jak największą godność i jak najmniej cierpiał.

Aparatura podtrzymująca życie była dwukrotnie odłączana - najpierw na dwa, następnie na pięć dni - ale później była znów podłączana w związku ze złożonym wnioskiem o apelację, którego nie przyjęto, a później - w związku z nowymi dowodami przedstawianymi przez tę część rodziny, która walczy o podtrzymywanie życia mężczyzny.

Rodzina złożyła skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, ten skargę jednak odrzucił. To pozwala szpitalowi ponownie odłączyć podawanie mężczyźnie pożywienia i wody.

Status dyplomatyczny

Wszystkim dyplomatom przebywającym na placówce przysługują pewne uprawnienia i zwolnienia, zwane przywilejami i immunitetami dyplomatycznymi. Zapewniają one objętej nimi osobie m.in. nietykalność oznaczającą to, że nie podlega ona władzy wykonawczej państwa przyjmującego w jakiejkolwiek formie. Oznaczają również obowiązek państwa przyjmującego do zapobiegania wszelkim zamachom na osobę, wolność i godność uprawnionego do ochrony. Immunitet w sprawach cywilnych i administracyjnych z kolei gwarantuje niepodleganie jurysdykcji cywilnej i administracyjnej państwa przyjmującego. 

REKLAMA

Z przywilejów korzystają wszyscy przedstawiciele dyplomatyczni państwa wysyłającego oraz członkowie ich rodzin, pod warunkiem, że pozostają z nim we wspólnocie domowej oraz nie są obywatelami państwa przyjmującego, członkowie personelu administracyjnego i technicznego i członkowie ich rodzin, pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeśli nie są obywatelami państwa przyjmującego i nie mają tam stałego miejsca zamieszkania, członkowie personelu służby misji zatrudnieni przez państwo wysyłające oraz prywatni służący. Z przywilejów wyłączeni są obywatele - nawet jeśli spełniają wcześniej wymienione kryteria - państwa przyjmującego. 


kb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej