Sprawa sędziego Józefa Iwulskiego odroczona bezterminowo. Liczne wnioski formalne obrony

Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego bezterminowo odroczyła posiedzenie w sprawie uchylenia immunitetu sędziemu Józefowi Iwulskiemu - prezesowi Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Decyzję uzasadniono koniecznością zapoznania się z wnioskami złożonymi przez obronę.

2021-01-21, 13:42

Sprawa sędziego Józefa Iwulskiego odroczona bezterminowo. Liczne wnioski formalne obrony

Chodzi głównie o wniosek o wyłączenie ze składu orzekającego sędziego Adama Tomczyńskiego z powodu braku bezstronności.

Powiązany Artykuł

Sąd free shutterstock 1200.jpg
Sprawa sędziego Iwulskiego. Mateusz Kosiński: nie można twierdzić, że i kat, i ofiara byli bohaterami

- Obrońcy sygnalizowali istnienie wypowiedzi publicznych sędziego Tomczyńskiego dotyczących sędziego Iwulskiego. Sam sędzia Tomczyński wcześniej zdawał sobie z tego sprawę i zwrócił się o to, by wyłączyć go ze składu, ale wtedy składając ten wniosek, nie skonkretyzował materiałów prasowych, gdzie miałyby być te wypowiedzi i z tego względu wniosek został rozpoznany wówczas negatywnie, i sędzia nie został wyłączony - przekazał rzecznik prasowy Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski. Jak dodał "jak będzie teraz - to się okaże".

Dostęp do oryginałów akt

Jak poinformowała z kolei pełnomocnik Iwulskiego mec. Agnieszka Helsztyńska, powodem odroczenia rozprawy jest potrzeba rozpatrzenia licznych wniosków formalnych obrońców.

Czytaj także:

- Wnioskiem, który przeważył o odroczeniu, był wniosek o wyłączenie jednego sędziów członków składu (...) Jest też szereg innych wniosków złożonych. Częściowo zostały rozstrzygnięte, częściowo pozostają w zawieszeniu. Jednym z nich jest prośba obrony o dostęp do oryginałów akt sprawy - poinformowała adwokat.

Zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej

Powiązany Artykuł

EN_00009665_0064-12.jpg
Śledztwa dot. stanu wojennego. IPN skierował blisko 100 aktów oskarżenia

Instytut Pamięci Narodowej zamierza postawić sędziemu Józefowi Iwulskiemu zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, Józef Iwulski jako ówczesny sędzia Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego zasiadał w składzie sędziowskim, który w październiku 1982 roku bezprawnie skazał robotnika Leszka W. na trzy lata pozbawienia wolności za wykonanie i rozpowszechnianie ulotek wymierzonych we władze PRL. Przedstawiały one kontury Polski okolone kolczastym drutem.

W maju 1992 roku Sąd Najwyższy uniewinnił Leszka W.

REKLAMA

Sprawa precedensowa

Rzecznik Izby Dyscyplinarnej Piotr Falkowski poinformował, że sprawa jest precedensowa, bo dotyczy czynnego sędziego Sądu Najwyższego.

Pod koniec 2020 roku o możliwość pociągnięcia sędziego Józefa Iwulskiego do odpowiedzialności karnej wnioskowała Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej