Polityka zagraniczna USA. Marek Stefan: nowa administracja położy nacisk na relacje z Niemcami

- Jeżeli chodzi o sojuszników, to w pierwszym rzędzie jest to UE. Na pewno nowa administracja położy duży nacisk na znalezienie wspólnego mianownika przede wszystkim z Niemcami, jeżeli chodzi o odnowienie więzi transatlantyckich i przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć UE na swoją stronę w rywalizacji z Chinami - powiedział publicysta Marek Stefan, zajmujący się stosunkami międzynarodowymi.

2021-01-21, 17:26

Polityka zagraniczna USA. Marek Stefan: nowa administracja położy nacisk na relacje z Niemcami
Joe Biden . Foto: shutterstock.com/YASAMIN JAFARI TEHRANI

Chiny jako jedyne wśród siedmiu najbogatszych państw świata zanotowały w trakcie pandemii wzrost gospodarczy. Tym samym Państwo Środka powiększa swoją pozycję na arenie międzynarodowej i staje się największym konkurentem dla Stanów Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów polityka zagraniczna USA względem Chin nie zmieni się, jednak można spodziewać się użycia innych narzędzi do jej prowadzenia.

Powiązany Artykuł

chiny free 1200
Ofensywa gospodarcza Chin. Jacek Przybylski: w czasie pandemii zwiększyli swój udział w globalnym eksporcie

"Trump trafnie zdiagnozował wyzwania"

Zdaniem gościa audycji "Świata pogląd" wyzwanie, przed jakim stoją Stany Zjednoczone względem Chin, jest tym, co jednoczy Demokratów i Republikanów. - Większość ekspertów jest zgodna, że tak naprawdę polityki, którą rozpoczął Trump względem Chin, możemy się spodziewać także po administracji Bidena. Członek jego gabinetu powiedział ostatnio, że Donald Trump trafnie zdiagnozował i zdefiniował najważniejsze wyzwania. Demokraci jednak raczej wybiorą inne narzędzia do prowadzenia polityki zagranicznej wobec Chin. One stanowią punkt, który jednoczy i Demokratów, i Republikanów - powiedział Marek Stefan.

- Polityka USA względem Chin może być asertywna, ale prowadzona innymi środkami. Jeszcze do niedawna można było spotkać się z opiniami, że Biden może powrócić do pewnych formatów, takich jak porozumienie transpacyficzne i wokół takich przedsięwzięć budować porozumienie i szukać sojuszników. To nie będzie jednak proste, ponieważ obecna sytuacja USA jest inna niż w czasach Obamy - ocenił.

Odbudowa klasy średniej

Publicysta uważa jednak, że przed podjęciem szerokiej współpracy w ramach różnych inicjatyw, nowa administracja skupi się na odbudowie klasy średniej. - Dzisiaj mówimy nie tylko o kryzysie i recesji wywołanej pandemią, ale także o przewlekłych konsekwencjach kryzysu gospodarczego z 2008 roku. Z tymi konsekwencjami Ameryka sobie nie poradziła. Dlatego też przynajmniej w pierwszym okresie administracja nie będzie wracać do szerokich porozumień, a skupi się na wyzwaniach wewnętrznych związanych z odbudową klasy średniej. Bez tego trudno będzie nawiązać rywalizację z Chinami - powiedział.

REKLAMA

Czytaj także:

Jego zdaniem głównym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych ma stać się Unia Europejska, a szczególnie Niemcy. - Jeżeli chodzi o sojuszników, to w pierwszym rzędzie jest to UE. Na pewno nowa administracja położy duży nacisk na znalezieniu wspólnego mianownika przede wszystkim z Niemcami, jeżeli chodzi o odnowienie więzi transatlantyckich i przede wszystkim o to, żeby przyciągnąć UE na swoją stronę w rywalizacji z Chinami, co nie będzie proste. Pamiętajmy, że pod koniec roku zostało zawarte porozumienie handlowe między UE a Chinami i w związku z tym UE szykuje się na twarde negocjacje z nową administracją - zaznaczył publicysta.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj

Marek Stefan o polityce zagranicznej USA względem Chin ("Świata pogląd") 9:40
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: Świata pogląd

Prowadzący: Antoni Opaliński

REKLAMA

Gość: Marek Stefan (publicysta, "Układ sił")

Data emisji: 19.01.2021

Godzina emisji: 16.48

dz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej