Ilu Polaków zostanie zaszczepionych do końca pierwszego kwartału? Szef KPRM wyjaśnia

2021-01-21, 17:30

Ilu Polaków zostanie zaszczepionych do końca pierwszego kwartału? Szef KPRM wyjaśnia
Michał Dworczyk. Foto: Twitter/Sejm

- Podtrzymujemy deklaracje, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca I kwartału - powiedział w czwartek w Sejmie szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że ta liczba może się zwiększyć, jeśli do Polski trafią szczepionki innych firm.

Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk mówił w Sejmie na temat realizacji Narodowego Programu Szczepień.

- Podtrzymujemy deklarację, że obecne dostawy szczepionek pozwolą nam na zaszczepienie ok. 3 mln Polaków do końca pierwszego kwartału, natomiast jeżeli w międzyczasie, czyli w najbliższych tygodniach, zostaną zarejestrowane nowe szczepionki i one zostaną dostarczone w ramach umowy unijnej do Polski, no to oczywiście przyspieszymy już teraz tempo szczepień i tych osób będzie więcej - powiedział Michał Dworczyk.

Powiązany Artykuł

vaccine 1200 pap.jpg
Jak seniorzy powinni się przygotować do szczepienia? Lekarze rodzinni wyjaśniają

Przypomniał, że rząd przyjął w grudniu Narodowy Program Szczepień. Jak mówił, był on szeroko konsultowany. W jego ocenie ważne jest to, że wiele środowisk z różnych stron "barykady politycznej" popularyzuje ideę szczepień przeciwko COVID-19.

Dodał, że odsetek osób chcących się zaszczepić rośnie i sięga ponad 60 proc. - Teraz przygotowujemy się do szczepienia grupy pierwszej, czyli szczepienia populacyjnego seniorów. (...) Jutro rozpoczną się zapisy seniorów powyżej 70. roku życia, natomiast w poniedziałek 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne - wyjaśnił.

Co z niepełnosprawnymi?

- Jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne i ich opiekunów, to będą szczepieni w swoich grupach wiekowych, chyba że taka osoba posiada chorobę, która kwalifikuje do tego, żeby znaleźć się w pierwszym etapie - powiedział Dworczyk w Sejmie, odpowiadając na pytanie posłanki Iwony Hartwich (KO).

W ramach pierwszej grupy, której szczepienie rozpocznie się 25 stycznia, najpierw zastrzyki otrzymają seniorzy powyżej 60 lat (grupa 1A). Po nich zaszczepione mają być osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, m.in. po przeszczepach, dializowane, wentylowane mechanicznie czy z chorobami nowotworowymi (grupa 1B). Następnie nauczyciele i służby mundurowe (grupa 1C).

Lista chorób przewlekłych kwalifikujących do szczepień w grupie pierwszej ma znaleźć się w znowelizowanym rozporządzeniu Rady Ministrów z 14 stycznia 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Określa ono kolejność szczepień poszczególnych grup wiekowych i zawodowych. Minister zdrowia w czwartek zapewnił, że będzie ono gotowe najpóźniej w przyszłym tygodniu.

- Mamy enumeratywnie wymieniane choroby przewlekłe, które kwalifikują do etapu pierwszego i w Narodowym Programie Szczepień jest też druga kategoria chorób, które pozwalają na tej podstawie udać się do swojego lekarza prowadzącego i uzyskać skierowanie, które powoduje, że jeżeli – mimo tego, że należymy, załóżmy, do grupy trzeciej albo drugiej - to możemy pójść w grupie pierwszej po zaszczepieniu seniorów, to jest warunek, i zgłosić się na szczepienie - powiedział.

Dalsze szczepienia etapu zero

Wyliczył też, że w grupie zero, której szczepienie rozpoczęło się 27 grudnia, jest blisko 1,3 mln osób. Do tej pory zarejestrowało się z tej grupy około 1 mln 50 tys. osób, a zaszczepiono ponad 560 tys. osób.

Powiązany Artykuł

senior maseczka 1200.jpg
Ruszyły zapisy seniorów na szczepienia przeciw COVID-19. Sprawdź, jak się zarejestrować

- Cały etap zero nie został zaszczepiony. Byłby zaszczepiony do końca przyszłego tygodnia, gdyby nie to, że grupa Pfizer postanowiła ograniczyć i opóźnić zamówienia. Przez to musieliśmy spowolnić szczepienie grupy zero - przypomniał.

Zadeklarował, że jeżeli dostępność szczepionek pozwoli na to, to w lutym osoby z grupy zero powinny być zaszczepione.

Do Polski w poniedziałek zamiast planowanej dostawy 360 tys. dawek od Pfizera trafiło 176 tysięcy. To efekt planu zwiększenia mocy produkcyjnych przez koncerny Pfizer i BioNTech, wskutek którego tymczasowo zmniejszono dostawy. Powrót do harmonogramu ma nastąpić 25 stycznia, a dostawy od połowy lutego mają zostać zwiększone.

jp

Polecane

Wróć do strony głównej