Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat

2021-01-22, 07:22

Nie żyje "Papcio Chmiel". Autor "Tytusa, Romka i A'Tomka" zmarł w wieku 97 lat
Henryk Jerzy Chmielewski czyli "Papcio Chmiel". Foto: PAP/Paweł Supernak

Nie żyje Henryk Jerzy Chmielewski - uczestnik Powstania Warszawskiego, żołnierz Armii Krajowej, autor serii komiksowej "Tytus, Romek i A'Tomek". Miał 97 lat. Wybitnego rysownika wspominali dziś prezydent Andrzej Duda oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Informację o śmierci "Papcia Chmiela" podał "Tygodnik Solidarność, powołując się na Piotra Kasińskiego, organizatora Festiwalu Komiksu w Łodzi.

Powiązany Artykuł

papcio_chmiel_1200.jpg

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się i dorastał w Warszawie. Był członkiem 70 Warszawskiej Drużyny Harcerskiej. W marcu 1943 złożył przysięgę i został żołnierzem Armii Krajowej. Otrzymał pseudonim "Jupiter". W czasie Powstania Warszawskiego był żołnierzem 7 Pułku Piechoty AK z "Garłuch".

Karierę graficzną rozpoczął w wojsku. Po przejściu do cywila pracował jako rysownik, początkowo w "Świecie Przygód", następnie w "Świecie Młodych". Studiował na Akademii Sztuk Plastycznych w Warszawie na wydziale grafiki.

Autor komiksów

Jest autorem kontynuacji serii komiksowej "Sierżant King z królewskiej konnicy" oraz komiksów własnego pomysłu "Półrocze bumelanta" i "Witek sprytek". Największą popularność przyniosła mu ukazująca się od 1957 roku seria komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek", która rozeszła się w łącznym nakładzie 11 milionów egzemplarzy. Przez wiele lat pracował w czasopiśmie "Świat Młodych", w którym publikował kolejne odcinki. Na motywach tej serii powstały pełnometrażowy film animowany "Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń", gra komputerowa, a także gry planszowe i seria znaczków Poczty Polskiej.

Henryk Jerzy Chmielewski w 2009 roku namalował też mural przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zdecydował się na stworzenie komiksu o takiej tematyce, ponieważ - jego zdaniem - poprzez rysunek łatwiej zainteresować historią młode pokolenie.


Posłuchaj

"Papcio Chmiel" o muralu przy Muzeum Powstania Warszawskiego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

 

Do maja 2010 ukazało się 31 części serii komiksów "Tytus, Romek i A’Tomek" oraz książki "W odwiedziny do rodziny". Papcio Chmiel napisał też autobiografię "Urodziłem się w Barbakanie" oraz książkę "Tytus zlustrowany".

Za swoją twórczość Henryk Jerzy Chmielewski otrzymał wiele wyróżnień. Został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest też kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 r. został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

"Kończy się jakaś epoka"

"Dla ludzi mojego pokolenia, dorastających kiedyś na jego komiksach, kończy się jakaś epoka" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Andrzej Duda dodał, że "Papcio Chmiel", był nie tylko rysownikiem i autorem komiksów o przygodach Tytusa Romka i A'Tomka ale również żołnierzem AK, Powstańcem i harcerzem 70. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński wspomina Henryka Jerzego Chmielewskiego. "Papcio Chmiel" "był ikoną i legendą polskiej szkoły graficznej. Pozostaną z nami jego rysunki, które mamy w pamięci" - napisał na Twitterze.

pkur,pg

Polecane

Wróć do strony głównej