Ratunek dla Polaka ze szpitala w Plymouth. Wiceszef MS: ufam, że strona brytyjska szybko rozpatrzy nasze wnioski

Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, w rozmowie z Programem 1 Polskiego Radia, wyraził nadzieję, że strona brytyjska szybko rozpatrzy złożone przez niego wnioski umożliwiające ratowanie Polaka umierającego w szpitalu w Plymouth, u którego - na wniosek brytyjskiego sądu - zaprzestano żywienia i nawadniania. Aby sprowadzić pacjenta do Polski w celu leczenia, polskie władze objęły go immunitetem dyplomatycznym.

2021-01-23, 20:23

Ratunek dla Polaka ze szpitala w Plymouth. Wiceszef MS: ufam, że strona brytyjska szybko rozpatrzy nasze wnioski
Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Foto: MW/ FORUM
  • Wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł poinformował, że wystąpił do ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o przekazanie naszego rodaka do Polski, a do ministra zdrowia tego kraju z wnioskiem o ponowne przyłączenie go do aparatury podtrzymującej życie
  • Polityk zapewnił o gotowości do transportu Polaka do kraju, zaznaczył, że trwa oczekiwanie na zgodę władz brytyjskich w tej sprawie
  • Chodzi o mężczyznę w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego - według szpitala - doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu
  • W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny
  • Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica

Powiązany Artykuł

1200_szpital_shutterstock.png
Paszport dyplomatyczny dla Polaka w śpiączce. Dokumenty są już na Wyspach

W audycji "Gdzie jest Pan Cogito?" Programu 1 Polskiego Radia wiceminister poinformował, że wystąpił do Ministerstwa Sprawiedliwości Wielkiej Brytanii z wnioskiem o wykonanie wczorajszego postanowienia Sądu Okręgowego w Warszawie o zgodzie na transport rodaka do Polski.

Apele do brytyjskiego ministra zdrowia

Marcin Warchoł dodał, że wysłał także do brytyjskiego ministra zdrowia wniosek o ponowne przyłączenie chorego do aparatury podtrzymującej życie do czasu zakończenia procedury przez ministra sprawiedliwości Wielkiej Brytanii. Wyjaśnił, że to właśnie w gestii ministra zdrowia, któremu podlega szpital w Plymouth, leży wydanie polecenia, "by na czas wykonania wczorajszego orzeczenia przyłączyć ponownie naszego rodaka do życia".

Posłuchaj

Marcin Warchoł: wystąpiłem z wnioskiem o ponowne przyłączenie naszego rodaka do aparatury podtrzymującej życie (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

Wiceszef resortu sprawiedliwości wyraził nadzieję, że strona brytyjska zareaguje szybko. Jednocześnie podkreślił, że wszystko jest gotowe, aby przetransportować pacjenta do Polski i tu objąć go opieką w klinice specjalizującej się w wyprowadzaniu osób ze śpiączki.

Posłuchaj

Marcin Warchoł: jest przygotowany transport do kliniku Budzik (IAR) 0:18
+
Dodaj do playlisty

Wiceminister Marcin Warchoł mówił, że sprawa pomocy Polakowi jest trudna z powodu różnic w systemach prawnych, których istotą jest różne rozumienie godności osoby i wartości życia ludzkiego.

REKLAMA


Powiązany Artykuł

r.s. 663.jpg
Środowiska twórcze reagują. Apel ws. Polaka czwarty raz odłączonego od aparatury w brytyjskim szpitalu

Nadanie statusu dyplomatycznego

W wydanym dziś komunikacie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje, że 20 stycznia szef polskiej dyplomacji zdecydował o wydaniu Polakowi - "obywatelowi RP paszportu dyplomatycznego i polecił jego przekazanie do Ambasady RP w Londynie celem objęcia pacjenta ochroną dyplomatyczną".

W piątek - jak czytamy w komunikacie - "ambasada RP w Londynie do władz brytyjskich z wnioskiem o akredytację i przyznanie statusu dyplomatycznego. Decyzję w tym zakresie podejmą władze Wielkiej Brytanii".

Czytaj także: 

Ponadto w oświadczeniu zaznaczano, że decyzja ministra spraw zagranicznych zmienia uwarunkowania prawne w przedmiotowej sytuacji i ułatwi podjęcie kolejnych prób służących sprowadzeniu pacjenta na leczenie w Polsce. "Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile" - dodano. MSZ zwróciło się z prośbą i apelem o nieeskalowanie emocji związanych z opisywaną sprawą.

Powiązany Artykuł

szpital free shutt 1200 .jpg
Walka o życie Polaka w Plymouth. Szpital wydał oświadczenie

"Mózg ludzki ma pewną elastyczność"

Goszczący w audycji Polskiego Radia profesor Wojciech Maksymowicz - neurolog, wykładowca akademicki i były minister zdrowia - podkreślał, że stan mężczyzny w ciągu ostatnich dwóch miesięcy znacznie się poprawił i jest szansa na jego dalszą poprawę, gdyż, jak tłumaczył, mózg ludzki ma pewną plastyczność. Profesor powiedział, że nie przekreśla możliwości powrotu tego pacjenta do świadomości.

REKLAMA

Chodzi o mężczyznę w średnim wieku, od kilkunastu lat mieszkającego w Anglii, który doznał zatrzymania pracy serca na co najmniej 45 minut, w wyniku czego - według szpitala - doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. W związku z tym szpital w Plymouth wystąpił do sądu o zgodę na odłączenie aparatury podtrzymującej życie, na co zgodziły się mieszkający w Anglii żona i dzieci mężczyzny. Przeciwne są temu jednak mieszkające w Polsce matka i siostra, a także mieszkające w Anglii druga siostra mężczyzny i jego siostrzenica.

Mężczyzna oddycha jednak samodzielnie. Szpital w oświadczeniu napisał, że pacjent początkowo znajdował się w śpiączce, ale obecnie jego stan się poprawił do stanu wegetatywnego, z niewielką szansą na przejście w stan minimalnej świadomości na niskim poziomie.


mbl


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej