Wiceminister klimatu: transformacja energetyczna to szansa dla polskiej gospodarki
O potrzebie transformacji energetycznej, a tym samym gospodarczej mówił Ireneusz Zyska wiceminister klimatu i środowiska. Jak wskazał - to efekt rosnącej świadomości społeczeństw i uwrażliwienia na zmiany klimatyczne, co powoduje stopniowe ograniczanie roli paliw kopalnych.
2021-01-27, 13:50
- Zwróćmy uwagę, że otoczenie, w którym żyjemy, się zmienia. Na świecie żyje coraz więcej ludzi. O ile jeszcze w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku żyło około 2,5 mld ludzi, to już na początku tego stulecia było nas ponad 6 mld, a na koniec 2020 roku już ponad 7,5 mld. Według szacunków demografów do 2030 roku będzie nas już ponad 8 mld. Zasoby na Ziemi są ograniczone, a korzysta z nich coraz więcej osób, co może doprowadzić do sytuacji, którą w mikroekonomii określamy tragedią wspólnego pastwiska, gdy nieograniczony dostęp do ograniczonych dóbr prowadzi do ich wyeksploatowania - powiedział wiceminister w wywiadzie dla Instytutu Jagiellońskiego.
Powiązany Artykuł
Co z kopalniami? Ekonomista: nie ma społecznego przyzwolenia, by dotować je w nieskończoność
Jak zauważył "zmianie uległa filozofia życia. Szczególnie jest to widoczne w krajach wysoko rozwiniętych (...). - Przez lata rozwój gospodarczy był napędzany przez eksploatację złóż i wykorzystywanie paliw kopalnych do produkcji energii. Dlatego energetyka oraz wspomniane przeze mnie procesy są bardzo ze sobą powiązane, mimo iż pozornie nie powinny mieć na siebie dużego wpływu - ocenił rozmówca.
- Jako rząd Zjednoczonej Prawicy podejmujemy działania, które z jednej strony zmienią naszą energetykę, ale z drugiej utrzymają konkurencyjność gospodarki. Jest to szczególnie trudne ze względu na punkt, z którego rozpoczynamy ten proces. Przypomnę, że model gospodarczy Polski, ze względu na ekonomiczną i polityczną zależność od Związku Radzieckiego, został nam narzucony. Współczesna Polska, jako największy kraj byłego bloku wschodniego, odziedziczyła energetykę w stu procentach opartą na węglu kamiennym i brunatnym, co odróżnia nas od naszych sąsiadów, którzy w swoich miksach energetycznych posiadają udział energetyki jądrowej - powiedział Zyska.
Dodał, że dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego kluczową kwestią jest sprawiedliwa transformacja - tj. taka, "która nie wpłynie negatywnie na polskich przedsiębiorców i wszystkich obywateli, w szczególności na mieszkańców regionów górniczych i pracowników sektora węglowo-energetycznego".
REKLAMA
PAP/Instytut Jagielloński, PR24, akg
REKLAMA