Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów

W Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał o niemieckiej odpowiedzialności za zbrodnie na wielu narodach podczas II wojny światowej. Dziś przypada 76. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.

2021-01-27, 15:00

Piotr Gliński: to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów
Niemiecki obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Foto: Forum/Reuters

Powiązany Artykuł

Auschwitz 1200 Litka.png
Auschwitz. 76. rocznica wyzwolenia więźniów obozu śmierci

"To naród niemiecki zbudował system obozów koncentracyjnych i zagłady, to Niemcy postanowili wyniszczyć naród żydowski, polski i elity innych narodów. Dziś, w 76. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, musimy o tym szczególnie pamiętać" - powiedział wicepremier Piotr Gliński cytowany w komunikacie resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

Zdzisława Włodarczyk_663x364.jpg
Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, to zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

Ze względu na ograniczenia pandemiczne i brak możliwości oddania hołdu ofiarom Holokaustu w miejscach ich kaźni minister kultury zaapelował o symboliczny udział w uroczystościach i spotkaniach w przestrzeni wirtualnej.

Rocznicowe obchody, głównie w formule online przygotowało wiele instytucji zajmujących się pamięcią o Holokauście i II wojnie światowej. O godz. 16.00 rozpocznie się transmisja uroczystości organizowanych przez Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.

REKLAMA

Instytut Pileckiego przygotował natomiast wirtualny pokaz filmów o Zagładzie i dyskusji w internecie. W ramach cyklu "II wojna światowa: Świadkowie i pamięć" zorganizowanych wspólnie z Muzeum Narodowym II Wojny Światowej w Nowym Orleanie Instytut zaprasza jutro na godz. 18.00 na spotkanie pod tytułem "Wyzwoliciele i wyzwoleni".

"Zapomniany Sprawiedliwy"

Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej zaprasza do samodzielnego odwiedzenia opracowanej przez placówkę ścieżki zwiedzania. Stanowią ją miejsca istotne z punktu widzenia historii relacji polsko-żydowskich oraz czasów okupacji niemieckiej w Markowej i okolicy. W piątek o godz. 19.00 muzeum zaprasza również na internetowy pokaz filmu "Sprawy paszportowe. Aleksander Ładoś - zapomniany Sprawiedliwy" w reżyserii Rolanda Dubiela. Podsumowaniem obchodów będzie zaplanowane na 12 lutego seminarium online pod tytułem "Wokół Akcji Reinhardt", czyli niemieckiemu planowi systematycznej fizycznej likwidacji ludności żydowskiej na terytorium okupowanej Polski.

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność przygotowała kampanię informacyjną z licznymi materiałami edukacyjnymi i naukowymi. Jest to m.in. film animowany "Memento", upamiętniający Międzynarodowy Dzień Pamięci Holokaustu oraz film "Righteous Diplomacy". To obraz poświęcony dyplomatom, którzy odegrali istotną rolę w ratowaniu tysięcy Żydów podczas II wojny światowej.

Komunikat MKiDN można znaleźć również w tym miejscu.

REKLAMA

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej