Sytuacja epidemiczna w Polsce. Prof. Gielerak: najbliższe miesiące mogą sprzyjać transmisji wirusa
- Najbliższe miesiące to czas, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjać temu, że transmisja wirusa będzie większa niż w okresie wiosny i lata. Otwierając zatem poszczególne branże, na pewno możemy liczyć się ze zwiększoną liczbą zakażeń - powiedział o obecnej sytuacji dot. koronawirusa w Polsce prof. Grzegorz Gielerak, szef Wojskowego Instytutu Medycznego. Gość Polskiego Radia 24 opowiedział także o modułowym szpitalu zakaźnym.
2021-01-29, 15:48
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział w czwartek, że od 1 lutego otwarte zostaną miejsca handlu, muzea i galerie sztuki. Będzie obowiązywał w nich reżim sanitarny, zgodnie z którym będzie mogła tam przebywać jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Szef resortu zdrowia zaznaczył, że decyzja jest oparta na badaniach przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych.
Powiązany Artykuł
Dostawy szczepionek od AstraZeneki. KE opublikowała umowę
Merytoryczne przesłanki
Gość Polskiego Radia 24 powiedział, że konieczne jest stopniowe realizowanie wychodzenia z lockdownu. Zaznaczył jednak, że musi to być poparte merytorycznymi analizami. - Otwarcie gospodarki i stopniowe wychodzenie z lockdownu jest rzeczą, którą trzeba realizować. Trzeba to jednak robić w sposób całkowicie uporządkowany i oparty o merytoryczne przesłanki dotyczące sytuacji epidemicznej. Ważne jest, abyśmy - przywracając normalność - nie doprowadzili do wzrostu zakażeń - powiedział.
- Najbliższe miesiące to czas, kiedy warunki pogodowe będą sprzyjać temu, że transmisja wirusa będzie większa niż w okresie wiosny i lata. Otwierając zatem poszczególne branże, na pewno możemy liczyć się ze zwiększoną liczbą zakażeń. To, co dzieje się obecnie w Niemczech, Słowacji i wielu krajach Europy, jest pokłosiem tego, jaki model lockdownu te państwa przyjmowały. W sytuacji, kiedy my mieliśmy całkowicie zamknięte hotele, w Niemczech były one otwarte. Dotyczy to szeregu działalności gospodarczych - zaznaczył.
- Eksperci: niepewność i różnicowanie sytuacji to główne przyczyny oddolnego buntu zamykanych branż
- Problemy z dostawą szczepionek w UE. Politolog: za miesiąc państwa będą prowadziły własne negocjacje
- Luzowanie obostrzeń od 1 lutego. Dr Sutkowski: słuszne decyzje, potrzebny aneks dla turystyki
Prof. Grzegorz Gielerak opowiedział także o przeznaczeniu zakaźnego szpitala modułowego, który powstanie w lutym w kierowanym przez niego Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie. Gość odniósł się m.in. do krytycznych głosów oceniających tę inwestycję jako niepotrzebny wydatek. - Jestem przekonany, że ten wydatek jest konieczny w skali państwa i bardzo dobrze, że został poniesiony. Mamy szpitale tymczasowe i jeden szpital modułowy. Dlatego nie nazwaliśmy go tymczasowym, bo on będzie funkcjonował jeszcze długo po epidemii. Będzie zapleczem medycznym na okoliczność wystąpienia różnego rodzaju zdarzeń o charakterze masowym w każdym miejscu w Polsce. Będzie mógł być przenoszony, a zatem to zupełnie inna wartość, jakość i przeznaczenie - powiedział.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Tytuł audycji: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: prof. dr hab. gen. Grzegorz Gielerak (dowódca Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie)
Data emisji: 29.01.2021
Godzina emisji: 15:07
dz
REKLAMA