"Zaszczytem i radością było Panią znać". Prezydent oddał hołd zmarłej Wandzie Zalewskiej-Zdun

Zmarła sanitariuszka Powstania Warszawskiego podporucznik Wanda Zalewska-Zdun pseudonim Rawicz. "Wspaniała Pani Wando, zaszczytem i radością było Panią znać i spotykać uśmiechniętą na wielu uroczystościach" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

2021-01-29, 19:54

"Zaszczytem i radością było Panią znać". Prezydent oddał hołd zmarłej Wandzie Zalewskiej-Zdun
Wanda Zalewska-Zdun pseudonim "Rawicz". Foto: Joanna Borowska/Forum

Sanitariuszka Powstania Warszawskiego podporucznik Wanda Zalewska-Zdun pseudonim Rawicz była żołnierzem II Obwodu "Żywiciel" Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zmarła w wieku 94 lat.

Powiązany Artykuł

Wanda Zalewska Zdun tt-663.jpg
Nie żyje sanitariuszka Powstania Warszawskiego. Wanda Zalewska-Zdun miała 94 lata

W działania konspiracyjne włączyła się w 1944 r.

Wanda Zalewska-Zdun w 1939 roku ukończyła Szkołę Powszechną przy ulicy Felińskiego w Warszawie. W latach okupacji była uczennicą tajnych kompletów Żeńskiego Gimnazjum i Liceum im. Aleksandry Piłsudskiej na Żoliborzu. Do wybuchu Powstania ukończyła I klasę licealną.

W działania konspiracyjne włączyła się wiosną 1944 roku, po przejściu szkolenia sanitarnego. Podczas Powstania Warszawskiego pracowała w punktach medycznych na Żoliborzu.

Po upadku Powstania Warszawskiego Wanda Zalewska-Zdun została wywieziona wraz z częścią załogi szpitala z ulicy Krechowieckiej. Przeszła przez obóz przejściowy w Pruszkowie (Dulag 121) następnie trafiła do Częstochowy, gdzie dostała skierowanie na kwaterę do Kawodrzy Dolnej. Pod koniec 1944 roku za pośrednictwem PCK odnalazła matkę, z którą wkrótce wyruszyła w kierunku Warszawy, w poszukiwaniu ojca, przebywającego po wypędzeniu z Warszawy w Brwinowie.

REKLAMA

Czytaj także:

Powojenne losy

Wiosną 1945 roku powróciła do Warszawy. Nie ujawniła komunistycznym władzom swojej działalności w Armii Krajowej oraz udziału w Powstaniu Warszawskim. W latach 1953-1960 Wanda Zalewska-Zdun pracowała nieetatowo jako plastyk. Od 1960 do 1979 roku była nauczycielką rysunku zawodowego i historii ubiorów w Zespole Szkół Odzieżowych w Warszawie.


W 1980 weszła do Sekcji Oświaty i Wychowania Regionu Mazowsze NSZZ "Solidarność". W październiku 2000 roku awansowana do stopnia podporucznika.

REKLAMA

W 2015 i 2016 roku uhonorowana Medalem 35-lecia NSZZ Solidarność ("za oddaną pracę na rzecz Związku i Dobra Wspólnego") oraz Złotą Odznaką Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" "za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania" nadaną w Gdańsku 18 marca 2016 r.

ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej