Intensywne opady śniegu na południu Polski. Straż pożarna: pamiętajmy o odśnieżaniu dachów
Intensywne opady śniegu, opady marznące oraz oblodzenia czekają mieszkańców południowej Polski. Pamiętajmy o odśnieżaniu zalegającego na śniegu dachu - przypomniała w sobotę Państwa Straż Pożarna.
2021-01-30, 17:15
"Prognozowane są intensywne opady śniegu, opady marznące oraz oblodzenia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia 1 stopnia dla południa Polski" - napisała na Twitterze PSP. Zaapelowała jednocześnie o odśnieżanie zalegającego na dachu śniegu.
Powiązany Artykuł
Bałtów: zawalił się dach lodowiska w parku rozrywki
Jak przypomniała PSP, śnieg na dachu jest zimą zjawiskiem tak powszechnym, że praktycznie nie zwraca się na niego uwagi. Niestety, często stanowi groźne obciążenie dla konstrukcji nośnej dachu, a jeden metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. "Mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii, zwłaszcza gdy nie usuwa się go z dachów płaskich i dużych" - zaalarmowała PSP.
Czytaj także:
- Czy wrócą arktyczne mrozy? Sprawdź długoterminową prognozę pogody
- Kilkaset interwencji strażaków w związku z opadami śniegu. Służby apelują o ostrożność
Zwróciła też uwagę na niebezpieczne dla zdrowia i życia lodowe sople i nawisy śniegowe. "Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi" - podkreślili strażacy.
Przypomnieli, że prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki.
REKLAMA
"Za właścicieli obiektów budowlanych są uważane nie tylko osoby czy firmy, które dysponują wyłącznym prawem własności, ale też współwłaściciele, użytkownicy wieczyści oraz instytucje mające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu. Jeśli podmiot, który włada obiektem nie dopilnuje usunięcia śniegu z dachu, może spodziewać się mandatu lub nawet zamknięcia obiektu. Właściciele i zarządcy obiektów o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz obiekty budowlane o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów" - przypomniała PSP.
Inspektorzy Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego sprawdzają, czy przestrzegane jest prawo. Właściciele, zarządcy i administratorzy budynków są zobowiązani przez ustawę o prawie budowlanym do usuwania z dachów śniegu i lodu.
"W czasie odwilży nawet kilkucentymetrowa warstwa śniegu robi się ciężka i często zamienia się w lód. To zjawisko bardzo niebezpieczne dla konstrukcji dachów płaskich, pokrywających np. hipermarkety, hale produkcyjne lub hale wystawiennicze. Zgodnie ze wspomnianą ustawą, właściciel lub zarządca jest zobowiązany do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego w razie wystąpienia zdarzeń mających lub mogących mieć wpływ na uszkodzenie obiektu lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, które może spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, mienia oraz środowiska" - zaznaczyła PSP.
"Przypomnijmy, że zimą 2006 r. zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu w trakcie trwającej tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych" - napisała na swoje stronie PSP.
REKLAMA
RCB: Zalegający na dachach śnieg to śmiertelne zagrożenie
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że zalegający na dachach śnieg jest śmiertelnym zagrożeniem. "Odśnieżanie dachu jest obowiązkiem właściciela lub zarządcy nieruchomości. Unikajcie i zgłaszajcie miejsca, gdzie zalegający śnieg może być niebezpieczny" - apeluje RCB.
W najbliższych godzinach zapowiadane są intensywne opady śniegu, opady marznące oraz oblodzenia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego, najniższego stopnia, dla południa Polski.
Rząd w przygotowanym komunikacie przypomina, że metr sześcienny puchu śniegowego waży do 200 kilogramów, śniegu mokrego- od siedmiuset do ośmiuset kilogramów, a lodu- około dziewięciuset kilogramów.
REKLAMA
Niebezpieczne są także lodowe sople i nawisy śniegowe. Trzeba je usuwać na bieżąco, by nie stwarzały zagrożenia dla ludzi. Prawo nakłada na administratorów i właścicieli budynków określone obowiązki w zakresie odśnieżania dachów.
Zimą 2006 roku zaniedbanie w odśnieżaniu hali na Śląsku w istotny sposób przyczyniło się do zarwania się pod ciężarem śniegu dachu w czasie odbywającej się tam wystawy. W wyniku katastrofy zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych.
bartos
REKLAMA