Prezes ZUS: przybyło płatników składek, na rynku pracy nie doszło do zachwiania

Na koniec ubiegłego roku w rejestrze mamy ponad 2,5 mln płatników składek, to jest o 55 tys. więcej niż w lutym 2020 r. - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska. Oceniła, że dzięki podjętym działaniom w czasie epidemii nie doszło do zachwiania na rynku pracy.

2021-02-01, 16:18

Prezes ZUS: przybyło płatników składek, na rynku pracy nie doszło do zachwiania
Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z Małego ZUS-u plus, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia.Foto: Shutterstock/Grabowski Foto

Szefowa Zakładu podczas konferencji prasowej zwróciła uwagę, że ostatni, trudny rok dla polskiej gospodarki sprzyjał jednocześnie unowocześnianiu państwa pod względem informatyzacji. Wskazała, że proces elektronicznego wnioskowania o pomoc wpisał się na stałe do polskiego prawa.

- Na koniec roku w rejestrze mamy ponad 2,5 mln płatników składek, to jest o 55 tys. więcej niż w lutym 2020 r. Także liczba ubezpieczonych wzrosła o 55 tys. osób. Czyli pomimo fluktuacji, że część tych płatników zamykała biznes, nowi się otwierali, ten bilans jest bardzo dodatn - oceniła.

Podkreśliła, że dzięki podjętym działaniom nie doszło do zachwiania na rynku pracy i wzrostu bezrobotnych.

- Z tarczy 5.0 i 6.0 skorzystało ok. 28-30 proc. przedsiębiorstw zgłoszonych potencjalnie do tej formy pomocy według PKD. Jeśli chodzi o zwolnienie ze składek za lipiec, sierpień i wrzesień - to skorzystało w przypadku tarczy 5.0 zaledwie 13 proc. firm z branży hotelowej - powiedziała.

Powiązany Artykuł

shutterstock_pieniadze zus 1200.jpg
Zwolnienia ze składek i postojowe. Prezes ZUS: prawo do pomocy dla przedsiębiorców z niemal 50 branż

Szefowa ZUS przypomniała, że od 1 lutego realizowane jest wsparcie z nowej Tarczy Antykryzysowej 7.0. - Szacujemy, że możemy udzielić pomocy na ok. 3 mld zł w ramach zwolnienia ze składki i świadczenia postojowego - powiedziałaprezes ZUS. Do tej pory wpłynęło już ponad 500 wniosków o wsparcie.

REKLAMA

Ponowne świadczenie postojowe przysługuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie przepisów Prawa przedsiębiorców, których rodzaj przeważającej działalności, na dzień 30 listopada 2020 r., oznaczony jest kodem PKD wymienionym w tzw. Tarczy antykryzysowej 7.0.

Ponowne świadczenie postojowe (w zależności od kodu PKD przeważającej działalności na 30 listopada 2020 r.) przysługuje jednokrotnie albo maksymalnie dwa razy. Można je otrzymać w takiej samej wysokości co wcześniej wypłacone świadczenie postojowe (2 080 zł albo 1 300 zł).

Wniosek o ponowne świadczenie postojowe (RSP-DD7) można złożyć od 1 lutego. Najpóźniej powinien trafić do ZUS w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.

PAP, PR24, akg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej